Сьогодні ми відправимося у подорож на землі західної України і познайомимося з таким жанром української народної пісні,як коломийка. Дуже давно в українському місті Коломиї виникли особливі пісні- коломийки. Назва коломийки походить від назви міста Коломия в Івано-Франківській області , по іншій версії назва коломийка походить від слова «коло» по якому рухаються танцюристи. Це були коротенькі приспівочки — жартівливі та веселі, а іноді сумні й ліричні, у яких ішлося про життя народу. Коломийка – це українська народна гуцульська пісня типу частівки, це і пісня, і інструментальна п’єса, і танець. Виконують коломийки переважно з інструментальним супроводом. Коли їх співають, спів нерідко поєднується з танцем, тому коломийки можна віднести до вокально – танцювального жанру. Поєднання пісні з танцем надає коломийкам ще більшої жвавості, своєрідної життєвої динамічності й енергії. Коломийка складається з двох рядків.
«Коломийки — ніби розсипане намисто з перлів, що перекочуються з місця на місце й мерехтять, приваблюючи своїм блиском», — стверджував відомий український письменник І. Франко. Що ж це за жанр пісенної народної творчості, який порівнюють із коштовностями?
Коломийка — найпоширеніша танцювальна пісня, котра поєднує в собі поетичне слово, музику і танець в одну цілість. Кожна коломийка складається з 2 рядків по 14 складів та може бути як приспівкою до танцю, так й існувати незалежно від нього. Коломийки лаконічно, але дуже виразно змальовують буденний та святковий побут.
Слухання музики : Лемківська та Бойківська коломийки (фрагменти)
Коломийки не існують окремо як маленькі дворядкові пісеньки. Вони об’єднуються у «віночки» («в’язанки»), які не мають сталого поєднання, а спонтанно добираються до конкретної ситуації. Адже коломийка - дуже імпровізаційний жанр: вправні народні виконавці люблять експромтом складати коломийки до різних життєвих оказій.
В наш час коломийки відомі не тільки як джерело народної творчості, а й оригінальні твори професійних митців, у яких вони передали традиційні народні інтонації та ритми. Таким твором під назвою "Коломийка" є твір професійного композитора Нестора Нижанківського
Прослухайте Н.Нижанківський "Коломийка"
Мелодія коломийки, не змінюючи своєї композиції, може мати то сумний, то веселий характер, тому вона однаково добре відображає і трагічні, і веселі миті народного життя. Музика коломийки має свої особливості: загострений синкопований ритм, частіше — швидкий темп, дводольний розмір, своєрідну метроритмічну формулу.
Прослухайте коломийку,яку написав композитор В.Зубицький для оркестру народних інструментів
Поміркуйте : - Який характер прослуханої музики? Які музичні інструменти її виконують? У чому виявляються особливості засобів музичної виразності (лад, темп, тембр, динаміка)?
На кожному весіллі, яке справляли на Західній Україні, можна було почути коломийки. Виконував їх народний інструментальний ансамбль, у складі якого були скрипки, басолі (бас), бубон, цимбали. Такий ансамбль отримав назву троїсті музики.
Розгляньте картину І.Сколоздра "Коломийки та дайте відповіді на запитання :
Що відбувається на ілюстрації? Які групи виконавців ви помітили?
Пригадайте, як називається народний інструментальний ансамбль у Західній Україні. (Троїсті музики)
Який склад музичних інструментів входить до нього? (Скрипаль,цимбаліст, сопілкар)
Розповідь про троїстих музик
Народні пісні й награвання — улюблений вид музичної творчості українського народу.
У давнину виконавцями народних пісень і танцювальних мелодій були прості люди, які не тільки співали, але й виконували різні мелодії на музичних інструментах. Це були невеликі групи музикантів у складі трьох виконавців – скрипаля, цимбаліста і бубняра. Такі групи музикантів називали троїстими музиками.
Пригадайте легенду про троїстих музик.
ТРОЇСТІ МУЗИКИ
Три легені — скрипаль, цимбаліст і сопілкар — закохалися в одну й ту саму дівчину. Обираючи собі нареченого, вона запропонувала позмагатися у грі на музичних інструментах: чиє виконання народ визнає найліпшим, — за того дівчина і вийде заміж.
Кожний із парубків грав найулюбленішу мелодію. Та виконання виявилося таким майстерним, що жоден не здобув перемогу. Тоді дівчина попросила, щоб юнаки зіграли одну й ту саму пісню. Однак і цього разу не розсудили найкращого…Не залишилося нічого іншого, як зіграти разом, утрьох. Так народилася нечувана донині чарівна музика. Усі вирішили, що не варто розлучати легенів. Музику ту назвали троїстою,а музикантів — троїстими.
Ансамбль троїстих музик поступово збільшувався, і охопив багато різних українських музичних інструментів
Бас, басоля Волинка, дуда
Сопілка Флояра
Трембіта Цимбали
Сьогодні ми продовжимо говорити про один із найпрекрасніших та найбільш старовинних музичних інструментів в Україні. Його діаметр складає близько 30 сантиметрів, а довжина – близько 3 метрів. Діапазон звуків – до 3 октав, а висота звуків залежить від того, наскільки сильно музикант вдуває повітря. Чи здогадалися ви, про що піде мова?
Цей духовий інструмент занесений до Книги рекордів Гіннеса як найдовший у всьому світі. Найбільша довжина трембіти – 8 метрів, а звук чутно на відстані 10 кілометрів! Майже усі туристи, що відвідують Карпати, зустрічають музичне чудо в музеях, на ярмарках і навіть у будинках місцевих жителів.
У чому особливість трембіти? Для чого використовували її звуки? І врешті-решт як її роблять?..Дізнаємося з наступного відео. Перегляньте відео !
Продовжуємо розучувати пісню "Писанка" Співайте під плюсовку та мінусовку