Понеділок, 07.07.2025, 16:37
Приветствую Вас Гість | RSS
Категории раздела
Звукові казки про музику [0]
Звукові казки про музику
Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Липень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архив записей
Мини-чат
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сайт вчителя музичного мистецтва Ткаченко Олени Миколаївни

Чарівний світ балету

 

Тема. Чарівний світ балету.  

 Естонська народна пісня «У кожного свій музичний інструмент» — розучування.

Петро Чайковський «Танець маленьких лебедів» ; «Вальс квітів» — слухання

(с. 100 - 105).

     Ми вже знаємо, що оперну виставу можна переглянути в оперному театрі. А які вистави ще можна побачити в цьому театрі?

Сьогодні до театру нас супроводжуватиме Танцювальний Кит.

Казкова тема завжди приваблювала професійних композиторів, які своєю музикою давали цим казкам друге життя. Казку можна переповісти словами, показати на сцені театру або в кіно. У таких виставах усе зрозуміло, адже дійові особи спілкуються за допомогою діалогу. Але існує вид мистецтва, у якому зміст передається шляхом поєднання музики, хореографії (танцю) та сценічної дії.

Балет (у перекладі з французької — «танець») — музично-театральна вистава, у якій думки та почуття передають танцем.  Балет зародився понад 500 років тому в Італії, і його назва походить від італійського слова Ьаllo - танець.

Балет — це також музичний жанр: понад 300 років цим словом називають виставу, у якій поєднано музику, танець, драматичне й образотворче мистецтво.  У балеті нерозривно поєднані музика і хореографія  . Вони передають зміст вистави, характери та почуття її дійових  осіб.В основі балету — класичний танець, рухи якого вирізняються точністю, досконалістю, виразністю.  Невипадково слово класичний перекладається з латинської як зразковий.До кожного балету створюють лібрето — сценарій, за яким розгортається сюжет вистави. Також для балету необхідні спеціальні  декорації та костюми.

          Більш активного розвитку цей музично-театральний жанр набув у Франції..

 у 1661 р. король ЛюдовикXIV, який був пристрасним шанувальником танцювального мистецтва, відкрив у Парижі першу Королівську академію музики і танцю. Завдяки цьому закладу з'явилися професійні танцівники, і балет виокремився в окремий жанр, перейшов із бальних залів на сцену.

         У Королівській академії було розроблено основи класичного танцю -система красивих, відточених рухів (па), що стали основою балетної вистави. Зокрема було визначено п'ять позицій ніг у балеті:

 

У основу сучасної балетної хореографії також покладено мову класичного танцю, який може поєднуватися з елементами бальних, народних, сучасних та інших видів танців.

Слухання музики. С 101

«Танець маленьких лебедів» - один з найбільш популярних творів російського композитора Петра Чайковського. А написаний він був для балету «Лебедине озеро». Ніжна, вишукана музика захоплює слухачів чарівністю і щирістю. Недаремно вона часто звучить як самостійний музичний твір.

Уважно послухайте музику. Уявіть як балерини виконують танець лебедят.

Як звучить музика ? Уривчасто. Чи змінюється її характер протягом твору ? Так  Визначте музичну форму твору за допомогою схем : с. 101 (двочастинна, три частинна) Тричастинна

Слухання :Петро Чайковський «Танець маленьких лебедів» (фортепіанна п'єса та фрагмент із балету «Лебедине озеро»),

1.Загальні відомості.

         Найчарівніші балети створено на казкові сюжети. Наприклад, Петро Чайковський написав балети за казками «Лускунчик», «Спляча красуня» і «Лебедине озеро». У них танцюють не лише відважні принци та прекрасні принцеси, а й лебеді, іграшки, солодощі, квіти…

2. Перегляд відео.

Уривок із балету «Лебедине озеро»( «Танець маленьких лебедів»)

3. Обговорення. Аналіз твору.

         Перший балет Чайковського «Лебедине озеро» був написаний на замовлення дирекції імператорського театру 1876 р. В балеті музика складається не з простеньких мотивчиків, пристосованих до танцю, а являє собою цілісну симфонічну поему про кохання, яке виявилося

сильнішим за усі лихі наміри і вчинки. В основі сюжету — багато фольклорних мотивів, зокрема й старовинна німецька легенда про прекрасну принцесу Одетту, перетворену на лебедя прокльоном злого чаклуна Ротбарта.

         Сюжет. Всемогутній принц Зігфрид відмовляє всім нареченим заради кохання до прекрасної Одетти, перетвореної злим генієм Рогбартом в Білого Лебедя — королеву лебедів. Підступність Ротбарта, який з'явився на бал до палацу принца з дочкою Оділією (Чорний Лебідь), змушує Зігфрида забути про його любов до Одетти. Мимовільна зрада Зігфрида повинна спричинити загибель Одетти й дівчат-лебедів.

         Проте сила кохання принца й Одетти руйнує чари злого чарівника.

Під час постановки, коли в залі загасили свічки і на освітлену місячним світлом сцену вилетіла білосніжна зграйка дівчат-лебедів, коли зазвучало адажіо, оповідаючи сумну історію Одетти, Чайковський, напевне, пригадав, як ходив з матір'ю в Петербурзі в сад і як вона, показуючи на зграю красенів лебедів, що тихенько плавали водою, казала: «Бачиш, лебедята, як дівчата в танці, пливуть. Очей не відведеш. До чого ж благородний і вірний птах. В народі живе легенда, нібито коли лебідь подружку втрачає, то злітає високо-високо в небо і звідти кидається грудьми на скелі. Мабуть, у кожній легенді

є часточка правди...»

         За мотивами казки Е. Т. А. Гофмана «Лускунчик і Мишачий король» П. Чайковський створив балет «Лускунчик», у якому багато музичних номерів і танців, однак особливо запам’ятовується «Вальс квітів». Плавно, наспівно і дуже поетично звучить музика цього вальсу.

       Послухайте фрагмент балету «Лускунчик». Яким є характер цього вальсу?

Слухання «Вальсу квітів» із балету «Лускунчик» П. І. Чайковського с.102

Який ніжний, тремтливий вступ до цього вальсу! Ніби той, хто виконує цю музику, торкається не інструмента, а нашої душі. Коли я слухаю цю музику будь-якої пори року, то одразу уявляю квітучий сад, весну та квіти. Музика вальсу така легка, повітряна, що, здається, зараз підхопить нас, закружляє і перенесе в далеке королівство, де всі люди бажають одне одному лише добра. Заплющте очі та послухайте цю чудову музику ще раз.

Повторне слухання «Вальсу квітів» із балету «Лускунчик» П. Чайковського

Чим різняться прослухані вами танці? Вальс квітів більш плавний,  наспівний темп повільніший  ніж  танець лебедів уривчастий темпом , стрибаючий

 Вивчення пісні.

Cпівайте разом зі мною!

Текст 

1 Взяв волинку наш сусід,Грає він з дитячих літ.

Грає, грає: ті-рі-ліль, Звуки тануть: ті-рі-ліль.

Пр:Ля-ля-ля, ля-ля-ля-ля...

2. Саша Сауе дудку взяв, танці різні він заграв:

— Ті-рі-лі-лі, ті-рі-ліль, Польку, вальси і кадриль.

Пр: Ту-ту-ту-ту-ту-ту-ту

3. Чує пісню весь лужок — Це ж Юку взяв ріжок

В коло друзі всі зійшлись — Ті-рі-ліль, — повеселись!

Пр: Ду-ду-ду-ду-ду-ду-ду

4. Лине музика жива — Хто танцює, хто співа,

Всі ми граєм, хто на чім! — Ті-рі-лі-лі, — хто на чім!

Пр : Ля-ля-ля-ля-ля-ля-ля

Ту-ту-ту-ту-ту-ту-ту

Ду-ду-ду-ду-ду-ду-ду

Піль-піль-піль,ті-рі-ліль

Коли вивчили разом  зі мною співаємо під  мінусовку

Творче завдання.

Знайдіть у тексті назви танців. (полька, вальс)

Пригадайте, що ви знаєте про них?

4. Робота з підручником. «Танцювальні портрети». Кадриль.

 Кадриль (у перекладі з франц. та ісп.— група з чотирьох осіб) — веселий, пустотливий парний танець, найчастіше у дводольному розмірі.  Кадриль виникла у Франції понад 200 років тому як бальний танець , а згодом поширилась серед  різних народів .Як народний танець кадриль має багато різновидів: російська й українська, білоруська й литовська.  Найбільш поширений цей танець у Росії. Пари танцівників розташовувалися у формі чотирикутника одне навпроти одного і по черзі виконували свої партії. Підкоривши відвідувачів салонів і танцювальних зал, кадриль поступово поширилася народним середовищем, де видозмінилася, набула національних рис і стала одним із улюблених народних танців.

 Підсумок уроку. Релаксація.

1Що таке балет ? Балет (у перекладі з французької — «танець») — музично-театральна вистава, у якій думки та почуття передають танцем.

2 Яку музику ми слухали ? Танець маленьких лебедів з балету «Лебедине озеро» Вальс квітів із балету «Лускунчик» , «Кадриль»