Сьогодні на вас чекає зустріч із електронними музичними інструментами нового покоління.
1.Актуалізація опорних знань. Фронтальне опитування.
- Що вам відомо про музику з екрану?
- Чому вона є невід’ємним елементом кінокартин?
- Назвіть улюблені пісні з відомих мультфільмів та телесеріалів.
- Які військові пісні, що виконувалися в кінофільмах, ви знаєте?
- Новий матеріал для засвоєння. Розповідь про електронну музику.
Електронна музика — це термін, що позначає музику, створену з використанням електронного устаткування (синтезаторів, семплерів, комп’ютерів і драм-машин). Синтезаторами називають як окремі пристрої, що є основою електронних музичних інструментів, так і електронні музичні інструменти. Синтезатор із клавіатурою одержав назву клавішний синтезатор. Синтезатор, у якому немає клавіатури, називається звуковим модулем.
Семплер — електронний музичний інструмент, що відтворює раніше записані взірці звуків — семпли (англ. sample) акустичних інструментів або будь-яких інших музичних звуків.
Драм-машина — електронний прилад, розроблений на основі принципу покрокового програмування для створення й редагування повторюваних музичних перкусивних (ударних) фрагментів.
Ера електронної музики
Із самого початку електронна музика увійшла до найбільш авангардних течій мистецтва XX століття. У 1926 році в Нью-Йорку вперше відбулася радіотрансляція поліфонічного електроінструмента «Піанорад». Творці власне електронної музики працювали над штучною електричною генерацією звуку, його перетвореннями та організацією в цілісні музичні твори. Першою значною композицією цього напрямку стали твори К. Штокгаузена, що є найвидатнішим творцем німецької електронної музики.
Із розвитком комп’ютерних технологій починають створювати музику за допомогою комп’ютерів. У 1970-х роках електронна музика входить до масової культури. З’являється традиція використовувати в творах запис гри інших виконавців. Виходять перші альбоми електронної популярної музики. До найзначніших творців цього напрямку належать гурти «DEVO», «Ultravox», «Japan», «Yellow Magic Orchestra», «Kraftwerk» тощо.
У 1980-х роках техно та хауз відкриють епоху танцювальної електронної музики. У ній ритми значно швидші й точніші за ритми традиційних ударних інструментів. Ця музика створювалася для танцювальних клубів. Серед найвідоміших ді-джеїв (авторів танцювальної електронної музики) — Tiesto, Paul van Dyk, BT, Armin van Buuren тощо.
У XXI столітті електронна музика продовжує динамічно розвиватися. Клубну музику можна часто зустріти в композиціях сучасних поп - та хіп-хоп-виконавців.
3. Музичне сприймання.
Кейко Мацуї. «Tears of the Ocean»
Кейко Мацуї «Deep Blue».
Гурт «Space». «Just Blue»
Гурт "Space" «Magic Fly».
4. Аналіз музичних творів.
1.Які характерні особливості електронної музики було відчутно у творах?
2.Які музичні інструменти звучали в композиціях?
3.Яке враження на вас справила музика? Розкажіть про свої відчуття.
5. Новий матеріал для засвоєння. Розповідь про творчість виконавців електронної музики та її інструменти.
«Space» — французький гурт, який виконує твори в жанрі космічної електронної музики та диско. У ранній період музиканти підкреслювали фантастичність музики та виступали в костюмах, схожих на скафандри.
Кейко Мацуї — японська піаністка і композитор, яка виконує музику в стилі нью-ейдж. Ця музика рідко порушує проблеми реального світу, але споглядає світ ідеалізований. Така музика часто використовується для релаксацій і звернена до живої природи і національної культури.
Електронні інструменти
Лазерна арфа — електронний музичний інструмент, що являє собою кілька лазерних пучків, які потрібно перекривати, за аналогією зі щипками струн звичайної арфи. Для уникнення травм при грі на інструменті використовувалися спеціальні окуляри та рукавиці. В основному інструмент використовується під час концертів.
Синтезатор — електронний пристрій, який синтезує звук за допомогою одного чи кількох електричних генераторів коливань.
Терменвокс — музичний інструмент, головною частиною якого є два високочастотних коливальних контури, налаштовані на спільну частоту. Виконавець керує роботою терменвокса, змінюючи положення долонь навколо антен інструмента.
Оптиган за принципом дії нагадує сучасні семплери — зразки звуків інструментів записувалися на оптичні диски, звідки зчитуються за відповідною командою інструмента.
Електроскрипка — поєднання акустичної скрипки з електронними приладами, в звучанні якої застосовують звукознімач. Електронну скрипку використовували Д. Кросс, В. Мей, Г. Баранов, В. Ветт та інші музиканти.
Електрогітара — різновид гітари з електричними звукознімачами, які перетворюють коливання металевих струн у коливання електричного струму. Сигнал зі звукознімачів може бути оброблений для отримання різних звукових ефектів та підсилений для відтворення через динаміки.
Музичний словничок
Електронні музичні інструменти — тип електромузичних інструментів, будова яких грунтується на використанні електронних схем, що генерують змінний струм певної частоти і форми, що відповідає певній висоті і тембру звуку.
6.Виконання творчого завдання.
- Пригадайте музичні інструменти, які ми вивчали упродовж 5-7 класів. Порівняйте їхнє
- звучання зі звучанням електронних музичних інструментів.
- Що між ними спільного, а що відмінного?
7. Розучування пісні. «Спасибі вам, фронтовики» (слова і музика Н. Май).
Проспівапйте пісню під караоке
8. Виконання творчого завдання «Малюємо пісню».
- Створіть за допомогою кольорових олівців ілюстрацію до пісні. Прокоментуйте свій
- малюнок.
9. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
- Що ви знаєте про електронну музику і її виникнення?
- Розкажіть про електронні музичні інструменти.
- Розкажіть про свої враження від уроку.
10. Домашнє завдання.
— Слухаючи музику, зауважте, чи буде серед неї електронна. Порівняйте її зі сучасними композиціями, що виконуються під «живий» музичний супровід.