Упродовж навчального року ми дізналися про «трьох китів» у музиці — пісню, танець і марш. Також ми дізналися, що Пісенний і Танцювальний кити іноді товаришують, тобто пісня набуває танцювальності, а танець — пісенності. А чи можуть потоваришувати пісня та марш? Саме на це запитання ми відповімо сьогодні на уроці.
Музику створювали завжди, адже вона виражає думки й переживання людини. І війна, якою б страшною вона не була, не може викреслити з людського життя музику. У воєнній музиці марш є основним жанром: під його звуки воїни долають труднощі походів, крокують на парадах, ушановують пам’ять загиблих товаришів. Саме марш об’єднує військових у стрункий стрій. Існують різні види воєнних маршів: парадний, похідний, зустрічний, прощальний, і відповідно у кожного з них — свій характер.
- Поміркуйте: чому марш називають музикою мужніх людей?(Тому що у воєнній музиці марш
- є основним жанром)
- Послухайте «Воєнний марш» Ф. Шуберта та визначте: до якого виду маршів він належить?
- (до парадного)
Слухання твору Ф. Шуберта «Воєнний марш»
- Завдяки чому ви визначили маршовий характер прослуханого твору?
- (Завдяки енергійній мелодії, чіткому ритму, рухливому темпу, голосній динаміці)
Є воєнні марші, що стали символами боротьби. На початку Великої Вітчизняної війни був опублікований вірш Василя Лебедєва-Кумача, що починався словами: «Вставай, страна огромная, // Вставай на смертный бой». Під сильним враженням від рядків цієї поезії керівник Ансамблю пісні і танцю Червоної Армії Олександр Александров написав пісню, що ввійшла в історію як одна з кращих пісень років війни. Наступного дня на репетиції ансамблю композитор оголосив про розучування нової пісні — «Священна війна». Після напруженої репетиції колектив виїхав на вокзал для виступу перед бійцями, які від’їжджали на фронт.
У залі очікування вокзалу було гамірно. Оголошення про перше виконання пісні «Священна війна» потонуло в загальному гулі. Але ось здійнялася рука диригента — і зала поступово затихла... А коли зазвучав другий куплет, запанувала цілковита тиша. П’ять разів поспіль співав ансамбль «Священну війну» на прохання бійців! Так почався шлях цієї пісні, славетний і довгий.
Ця пісня неймовірно впливала на солдатів. Один із захисників Батьківщини згадував: «Коли зазвучала написана Александровим пісня «Священна війна», що стала справді народною, трепет душевного хвилювання охопив усіх солдатів і офіцерів... Кожен із них міцніше стискав свою зброю. Обличчя посуворішали. Я дивився на солдатів і офіцерів — моїх бойових друзів-воїнів — і відчував серцем їхню готовність до суворих боїв».
- Послухайте пісню «Священна війна» О. Александрова. Як впливає ця пісня на ваші почуття?
- (Спонукає до рішучої боротьби)
Слухання пісні «Священна війна» О. Александрова
Як і «Священна війна», так і українська народна пісня «Ой у лузі червона калина» символізує боротьбу за свободу й незалежність рідного краю. «Ой у лузі червона калина» — це одна з найвідоміших і в наш час пісень січових стрільців. Її наспів можна почути на концертах, громадських зборах, урочистих святах і просто в побуті. Українські січові стрільці були першими українськими частинами на бойовищах Східної Європи. їхня боротьба мала велике значення для збереження військових традицій, для зростання українського патріотизму. Пам’ять про українських січових стрільців і досі жива в народі.
Пісня «Ой у лузі червона калина» — стрілецька за змістом і духом, проте народилася вона поза стрілецьким військом. Слова цієї пісні належать Степану Чарнецькому — українському поетові й театральному діячеві, режисерові та художньому керівникові Руського народного театру у Львові. Саме з театральної сцени вперше пролунала пісня «Ой у лузі червона калина». Сталося це 1913 року, і відтоді пісня вже ніколи не змовкала. Життя і людська воля зробили пісню народною, збагатили її варіантами, різними емоційними відтінками й настроями. Невипадково пісню «Ой у лузі червона калина» інколи вважають другим гімном вільної України.
- Послухайте пісню «Ой у лузі червона калина». Яке враження вона на вас справила?
- (Справляє враження впененості січових стрільців у спроможності захистити волю України.
- Оберіть слова для її характеристики: могутня, волелюбна, дужа, заклична, нездоланна,
- незламна, полум’яна, непохитна, сувора, рішуча, переможна, героїчна, вольова, стійка,
- богатирська.
Слухання пісні С. Чарнецького «Ой у лузі червона калина»
- Чому ця пісня має велике значення для духовності українського народу?
- (Тому що вона символізує боротьбу за свободу й незалежність рідного краю)
Вокально-хорова робота
Повторіть логоритмічну вправу "Хочу збудувати дім"
Відвагу, мужність, незламність ми можемо відчути ще в одній українській народній пісні — «Гей, розвивайся, дуб зелененький» (с. 124 підручника).
- Послухайте її. Чи може ця пісня бути музикою мужніх людей? Якщо так, то чому?
Слухання української народної пісні «Гей, розвивайся, дуб зелененький»
Проспівайте пісню під караоке
Підсумки уроку
Отже, чи можуть потоваришувати пісня та марш? Ми побачили, як пісня та марш потоваришували у музиці мужніх людей - у воєнній музиці, де марш є основним жанром.