П`ятниця, 26.04.2024, 03:58
Приветствую Вас Гість | RSS
Категории раздела
Звукові казки про музику [0]
Звукові казки про музику
Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Архив записей
Мини-чат
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сайт вчителя музичного мистецтва Ткаченко Олени Миколаївни

Музика і хореографія

Бесіда про мистецтво хореографії.

Ми завершуємо нашу подорож по мистецьких обріях і вже ознайомилися з усіма видами мистецтва, які товаришують з музикою.

Пропонуємо вам зазирнути в мистецтво хореографії. Там безліч танців та різноманітної музики. Які танці ви знаєте?

Що ви можете розповісти про танці, з якими ми знайомились раніше: гопак, галоп, полька,  аркан, метелиця, вальс, тарантелла, козачок?  Які їхні особливості?

 

А чи знаєте ви, що хореографія — мистецтво постановки танцю, послідовності кроків, рухів, фігур для створення найкращого сценічного ефекту? Його створюють рухи людського тіла. У хореографії й своя мова - мова рухів. Це мова танцювальної техніки. Хореографія «прийшла» і до різних видів спорту -гімнастики, фігурного катання, синхронного плавання.        Вам відомий з минулого року танець полька. Полька (від чеського «пулька» — пів крока) — чеський народний танець. Виконується парами швидкими стрибками по колу. Темп — рухливий, жвавий,іноді — швидкий.

         Музичне сприймання. И. Штраус. Полька «Полювання».

         Аналіз музичного твору.

—      Який танець звучав? Розкажіть про засоби музичної виразності прослуханого твору.

—      Звучання яких музичних інструментів вам вдалося розпізнати?

—      Який сюжет можна уявити під цю музику?

—      Що нагадує вам ця музика?

—      Який характер мелодії?

         Відомості про композитора Й. ІПтрауса.       

Відомості про Й. Штрауса

У 1825 році на світ з'явився старший син великого композитора Йоганна Штрауса , згодом названий на честь батька. Йоганн-старший зовсім не бажав, щоб син пішов по його стопах, більше того він забороняв йому займатися музикою. Незважаючи ні на що юний Штраус почав таємно брати уроки скрипки і вже в 19 років виступив на своєму першому концерті в казино із власними танцями. Вальс, що відкривав програму, за вимогою публіки прозвучав чотири рази, а останній —19 разів.

Незабаром у місцевих газетах почали з'являтися статті з кричущими назвами "Штраус проти Штрауса: суперництво між батьком і сином". Йоганн-старший був у нестямі від люті - син не корився його волі. Ще одним приводом для засмучення великого композитора стало призначення сина на почесну посаду капельмейстера 2-го віденського  полку. Штраус-ст. був диригентом 1-го полку.  І коли проходили військові паради, обидва "суперника" стояли разом, по один бік, що викликало у багатьох здивування. Протягом п'яти років Штрауси "правили" танцювальним світом Відня пліч-о-пліч. Після смерті батька, Йоганн прийняв керівництво оркестром свого батька. Однак, через розбіжності між сином і батьком у минулому, музиканти відмовилися з ним грати. Незважаючи ні на що, "безробіття" Штраусу-мол. зовсім не загрожувала, до того часу він завоював серця багатьох шанувальників по всьому світу завдяки поїздкам з концертами по Європі та Америці. Крім того, вже тоді Йоганн Штраус був відомий як "Король Вальсу"З 1852 по 1965 рік Штраус виступав на костюмованих балах і карнавалах в якості диригента. За цей період Йоганн одружився. Його обраницею стала співачка Генрієта Треффс, відома як Джетта. Вона стала не просто чарівної дружиною музиканта, але і його помічницею: робила приготування до концертних турах, укладала театральні контракти і займалася кореспонденцією. Фактично завдяки їй Штраус почав складати оперети. У 1878 році Генрієта померла від інфаркту. Йоганн був приголомшений смертю улюбленої дружини настільки, що навіть не зміг прийти на її похорон. Проте самотність стало для нього нестерпною, і через всього 7 тижнів після смерті Джетти 52-річний композитор одружився знову. Його дружина, актриса і співачка Анджеліка "Лілі" Діттріх , була молодша Штрауса на 30 років. Вони відрізнялися не тільки віком, але і поглядами на життя. Лілі так і не змогла зрозуміти маніакальну пристрасть Йоганна до його роботи, його творчості і в 1882 році кинула Штрауса заради режисера. Ледь оговтавшись від розриву з другою дружиною, видатний музикант з головою поринув у новий роман. Молода і приваблива Адель Дойтч зачарувала Штрауса і незабаром переїхала до нього жити, а в 1887 році закохана пара оформила стосунки офіційно. Адель залишилася з ним до кінця його життя.

У фінальній частині своєї творчої кар'єри Йоганн почав гостро цікавитися театром. Він створив 17 оперет, найуспішнішими з яких стали "Летюча миша" і "Циганський барон" У жовтні 1894 року у Відні було організовано святкування, яке тривало тиждень, на честь 50-річчя його дебюту. Штрауса засипали квітами й листами, які прийшли з усього світу. Йоганн був глибоко зворушений такою повагою, і в своїй промові він, перш за все, віддав данину поваги своєму батькові, геніальному композиторові, а потім розповів про своє джерело натхнення: "... це моє улюблене місто Відень, у землі якого зосереджена вся моя сила, а в повітрі ширяють мелодії, які вбирає моє серце ".

За свою творчу кар'єру Штраус склав більше 170 вальсів , а також польки , марші , балет , оперу , оперети та кадрилі. 73-річний музикант помер від пневмонії на руках у своєї люблячої дружини Адель. У 1921 році у Відні відбулося урочисте відкриття золотого пам'ятника Йоганна Штрауса. А в 1999 році Австрія відзначала річницю смерті "Короля Вальсу" - 100 років з дня смерті. Крім того, в багатьох фільмах використані музичні твори та мелодії Штрауса, а в основу деяких картин лягла доля талановитого музиканта. Йоганн Штраус прожив довге щасливе життя не тому, що не знав прикрощів, а тому, що не зосереджувався на них і намагався помічати в житті лише світле і прекрасне. Найбільшою насолодою для нього була творчість. З великим натхненням він писав музику вдень і вночі, усюди, де знаходився (вдома, в дорозі, на прийомах) і на чому міг (на клаптиках паперу, подушці, манжетах сорочки). У творах Йоганна Штрауса звучить невимовна радість і ніжність, щедра любов до людей і до життя, захоплення красою людини і світу. Таку музику, осяяну світлом і відчуттям радості життя, здатен створити лише той, хто сам почував себе щасливим. Композитор ніби каже своєю музикою: «Життя прекрасне!» і запрошує нас із цим погодитись.

Музичний словничок  Хореографія — це мистецтво постановки танцю, послідовності

         кроків, рухів, фігур для створення найкращого сценічного ефекту.

Багато музичних танцювальних жанрів існують як окремий танець. Кожен танець виконується у певному темпі, маючи засоби виразності, які відрізняють його від інших. Наприклад: полька, вальс, галоп, мазурка, рок-н-рол, танго та інші.

Розспівування. 

 

         Розучування пісні. «Світ шкільний». Сл. Т. Демчук, муз. І. Тарнавської.

Проспівайте пісню під караоке

Виконання творчого завдання.

Оберіть ударний музичний інструмент і виконайте на ньому ритмічний супровід до пісні. Спробуйте імпровізувати свій супровід. Намагайтесь разом із музикуванням виконати власні пластичні імпровізації під фонограму пісні.

Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.

•        Що пов’язує музику з хореографією?

•        Які танці ми слухали протягом року? Пригадайте.

•        Що спільного між хореографією та музикою?

•        Які характерні риси танцювальної музики?

         Домашнє завдання.

Послухайте танцювальні композиції. Виконайте для своїх рідних танець-імпровізацію під улюблену музику.