Повторіть пісню "Прийди весно, прийди красна"
Прийди, прийди, весно красна,
Чепури наш рідний край,
Засвіти нам сонце ясне,
З нами в гурті погуляй.
Там-та-ба-да-ба
Приспів.
Принеси, весно, нам
рясні дощі, рясні дощі,
Принеси, весно нам,
радощі, радощі.
Хай всюди пісня луна,
пісня луна, пісня луна,
Хай нам зустрінеться
дівчинонька гарна.
2 Прийди, весно, в наші села,
Принеси нам дивних див,
Очі синії веселок
З хуртовинами садів.
Співаємо під плюсовку!
Співаємо під мінусовку
Музика – яскравий швидкоплинний, мінливий світ чарівних звуків. Слово «музика» прийшло до нас із Стародавньої Греції. У грецьких міфах живуть дев’ять муз – покровительок наук і мистецтв : історії, астрономії, комедії, трагедії, поезії, гімнів, танців.. За старовинними міфами, сином музи епічної поезії Каліопи був славетний співак Орфей. Своїм чарівним співом він зачаровував богів і людей і навіть приборкував дикі сили природи.
Мова музики складається із звуків. Звуки сплітаються в мотиви, інтонації, мелодії, і створюють в уяві людей і навколишньому світу, в мистецтві називається художнім образом. Музика може створити безліч художніх образів : «намалювати» музичний портрет, будь який настрій і почуття, зобразити барвисті звуки природи – пташиний спів, дзюркотіння струмка, лункі розкати грому…
Музика нерозривно пов’язана з багатьма видами мистецтв. У пісні поєднується музика і поезія, опера і балет – це єдність музики, слова, хореографії, образотворчого і театральних мистецтв.
Саме завдяки поєднанню музики і слова виникла вокальна музика. Цей вид музичного мистецтва призначене для виконання соло, ансамблем, хором.
Найпоширеніший жанр вокальної музики – пісня. Вона розкриває внутрішній, духовний світ людини, різноманітні характери, настрої і почуття. Музика – це справжнє мистецтво! Однак є й інші види мистецтва. Наприклад,живопис чи література. Усі вони тісно пов’язані між собою. Література – це мистецтво слова, за допомогою якого письменник передає свої думки та почуття.
А ще є мистецтво говорити… Це мистецтво також пов’язане з музикою, тому що людській вимові притаманний музичний елемент – інтонація. Інтонація є основою виразності музичної мови. Одне й те саме речення (навіть слово!) можна вимовити з різною інтонацією – і кожного разу людину зрозуміють по-іншому. З мовної інтонації народжується мелодія. Так виникла вокальна музика. Коли вірші та мелодія поєднуються в пісні, вони починають жити як новий твір мистецтва, в якому музика і література збагачують і доповнюють одна одну.
У сиву давнину музику й література становили єдине ціле. Період їх виникнення як окремих видів мистецтва визначити важко, однак протягом останніх тисячоліть музика та література розвиваються у тісному взаємозв’язку. Найяскравіше це простежується у вокальних жанрах: пісня (народна або професійна), романс, кантата, ораторія та ін. Тут важливого значення набуває характер взаємодії поетичної та музичної інтонацій, поетичний метр (тобто розмір вірша) і музичний ритм.
Літературні сюжети або персонажі часто надихають композиторів на створення програмної музики. Прикладом взаємозв’язку музики й літератури також вважають прозаїчні та поетичні твори, в яких розповідається про реальну або уявну музику чи розкривається зміст конкретного музичного твору і його вплив на слухача.
Робота зі схемами
У цій схемі зображені спільні жанри між музичним мистецтвом та мистецтвом слова — літературою. Послухаймо, як поєдналися два мистецтва в одному з романсів російського композитора, з чиєю творчістю ми ознайомилися нещодавно.
Прослухайте : М. Глінка. Романс «Жайворонок» у виконанні дитячого хору.
Аналіз музичного твору.
- Яка музика звучала — вокальна чи інструментальна? (вокальна)
- Розкажіть про засоби музичної виразності романсу. (зміна гучності – від тихого до гучного і
- від гучного до тихого)
- Охарактеризуйте тембри співацьких голосів, які вам вдалося розпізнати. (альти,
- сопрано) .
- Про що розповідав романс?
Между небом и землёй песня раздаётся,
Неисходною струёй громче, громче льётся.
Не видать певца полей, где поёт так громко
Над подруженькой своей жаворонок звонкий.
Над подруженькой своей жаворонок звонкий.
Ветер песенку несёт, а кому - не знает,
Та, кому она - поймёт, от кого - узнает.
Лейся, песенка моя, песнь надежды сладкой,
Кто-то вспомнит про меня и вздохнёт украдкой.
Кто-то вспомнит про меня и вздохнёт украдкой.
- Чи співзвучні у цьому творі музика та поезія? Обгрунтуйте свою думку. (співзвучні, музика
- повільна, задумлива, сумна, відповідає змісту слів і спонукає до роздумів)
Музичний словничок
Романс (у перекладі з іспанської — «романський») — одноголосний камерний вокальний твір з
інструментальним супроводам.
Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
Які жанри музики утворюються за допомогою слова і звуку? (пісня , романс, кантата, ораторія, ода, гімн)
Які музичні жанри пов’язані з літературою? Що їх об’єднало? (опера, балет, мюзикл, оперетта, пісня , романс, кантата, ораторія, ода, гімн)
Що таке романс? (одноголосний камерний вокальний твір з інструментальним супроводом).
Музику якого композитора ми слухали на уроці? (Михайла Глінки романс «Жайворонок)