Понеділок, 07.07.2025, 19:43
Приветствую Вас Гість | RSS
Категории раздела
Звукові казки про музику [0]
Звукові казки про музику
Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Липень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архив записей
Мини-чат
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сайт вчителя музичного мистецтва Ткаченко Олени Миколаївни

Музика і слово

Бесіда про особливості жанру романсу.

Романс - це невеликий вірш, покладений на музику для сольного виконання, обов'язково у супроводі музичного інструменту, найчастіше гітари. Романсами у середньовічній Іспанії називали світські пісні, які, на відміну від релігійних гімнів, виконували іспанською мовою, а не латинською. Музичний інструмент, під акомпанемент якого виконувалися романси в Іспанії, називався віуелу. Співака, виконуючого романси, називали т р у б а д у р о м. З Іспанії романси поширювалися по всій Європі. Потрапили і до Росії. Дослідник російської музичної культури М. Ліванов пише: «Романси і пісні складалися чи не всюди, де для цього вистачало музичної грамотності ». З часом композитори стали створювати романси на вірші російських поетів. Багато хто з вас чув чудові романси Петра Ілліча Чайковського (більше ста), Мусорського (60), Римського-Корсакова (79), Даргомижського (близько 100). Перші російські романси складалися не тільки композиторами, але і співаками-аматорами. Вони мали схожість з російською народною піснею. Цигани, не маючи гарних ліричних текстів пісень, стали співати під гітару твори російських авторів і робили це так майстерно, що слухачі сприймали їх як циганські романси. Зародження російського романсу почалося в другій половині 18 століття. Початок йому поклали пісні шарманщиків. Однією з відомих таких пісень стала «Пісня в'язня» Федора Глінки, героя Вітчизняної війни 1812 року, одного з декабристів. У «російських піснях» - витоки міського, побутового романсу. Від цих  струмочків бере свій початок прекрасний потік, в який влилися пісні - романси Олександра Аляб'єва, Олександра Варламова, Олександра Гурільова.

Романс і семиструнна гітара стали єдиним цілим. М'яка лірика романсу хвилює душі слухачів, змушує переживати. Звідси любов народу до романсів, яка зберігається і в наші дні. Російські романси підкорюють глядачів своєю задушевністю, безпосередністю переданих в них почуттів. Відлуння романсу чітко прослуховуються в багатьох віршах російських поетів: О. Пушкіна, О. Фета, А. Григор 'єва, Я. Полонського, Тургенєва та інших. Романс входить у поезію як рівноправний жанр і набуває широкого поширення. Сучасні автори створюють свої унікальні за звучанням твори. Вам, певно, відомі романси нашого часу: «Как упоительны в России вечера», «А напоследок я скажу», «Мне нравится,что вы больны не мной».

Початок 20 століття - складний період в історії нашої Батьківщини. Але й тоді продовжував звучати російський романс на прекрасну лірику радянських поетів. Сестра Сергія Єсеніна Олександра згадувала, як одного вечора вони сиділи за столом біля відчиненого вікна їх «маленької халупки». Була осінь. В саду під вікном росла горобина. На заході її грона яскраво горіли. Сергій раптом помітив горобину і сказав сумним голосом: «в саду горит огонь рябины красной, но никого не может он согреть». Незабаром він написав вірш «Отговорила роща золотая». Його поклали на музику композитора Г. Пономаренко. У романсах красиві і плавні мелодії, проникливі слова, які легко запам'ятовуються. У них йдеться про дружбу, кохання, нерозділене почуття, розлуку, красу рідної природи, тугу за Батьківщиною - словом про те, що близько і зрозуміло кожній людині. Скільки звучить романс? Недовго, лише кілька хвилин. Але жодна опера не ставить такого важкого психологічного завдання, як романс. Олена Образцова стверджувала, - «Виконуючи романс, треба заспівати саме життя». Романси близькі і зрозумілі нам - молодим людям 21 століття. Сьогодні мова йшла про російські романси, їх найбільше, а про українські романси поговоримо іншим разом.

За формою романс подібний до пісні, але й має певні відмінно­сті. У романсі допускаються відступи від основної мелодії, а приспів переважно відсутній. Пісня за характером може бути будь-якою, а романс — тільки ліричний.

Цікаво знати, що за допомогою слова ми пізнаємо зміст пісні, романсу, оди. А в поєднанні з іншими мистецтвами література та музика утворюють нові складні жанри, у створенні яких беруть участь декілька мистецтв; опера, оперета, мюзикл, балет та інші.

Виконання творчого завдання.

Спробуйте свої сили в поетичній творчості. Складіть вірш, ви­користовуючи подані слова: весна, зліта, квітуча, дітвора, прийшла, радіє, співа, душа, до сонечка. А тепер створіть таку мелодію до цього вірша, щоб у вас вийшов романс. Він має бути ніжним, ліричним або задумливим. Доберіть потрібний лад, темп, ритм. У кого з вас вийде найкраще?

Продовжимо розучування веснянки "Прийди, прийди весно красна"

 

Співаємо під плюсовку!

Співаємо під мінусовку