- Чи можуть квіти озватись музикою? Можливо, якщо це казка. А можливо... на нашому уроці!
Cьогодні ми познайомимося з творчістю художниці Катерини Білокур.
Українська художниця з Полісся. Її самобутні твори давно вже стали надбанням світового образотворчого мистецтва.
«Квіти за тином» — одна з перших і найкращих робіт Катерини Білокур. Народна художниця України дарує тепло та радість веселкового букета своєму народові.
- Розгляньте репродукцію картини «Квіти за тином» Катерини Білокур.
- Яке враження справляє на вас картина?
- Які почуття викликає?
- Якою музикою «зазвучала» вона у вашій уяві?
- Чим споріднена картина з музикою?
Споглядання репродукції картини К. Білокур „Квіти над тином”
Поміркуйте, якою музикою могли б звучать квіти, змальовані народною майстринею Катериною Білокур.
Колірна гармонія у творах Катерини Білокур переходить у музику життя. Квіти на полотнах майстрині поєднуються не за порою чи місцем їх цвітіння, а за гармонійним сусідством квітки з квіткою. Музична та живописна співзвучність її творів зачаровує й хвилює.
На більшості картин Катерини Білокур яскравими, щедрими барвами розквітають квіти — чарівні витвори природи, які так любила художниця.
Її благоговіння перед квітами та надзвичайна обдарованість народжували геніальні полотна, а гармонійне поєднання квітки із квіткою, їхня музикальна та живописна співзвучність у її творах зачаровує й хвилює кожного.
Колірна гармонія у творах Катерини Білокур переходить у музику життя, як сказав про творчість художниці письменник Микола Кагарлицький.
Чи таким же різнобарвним було життя художниці, як її картини?
Життєвий і творчий шлях майстрині був нелегким. Катерина Василівна Білокур (1900—1961) — українська народна художниця. Вона народилася в селянській родині, самотужки навчилася читати й писати, а згодом відкрила для себе чарівний світ живопису, який заповнив усе її життя.
Близькі люди не поділяли захоплень юної художниці. Катерина сама навчилася виготовляти фарби — з трав, калини, буряка... Сама виготовляла пензлі, дуже маленькі й тонкі — усього з кількох ворсинок, сама відкривала для себе закони живопису.
Український композитор Леся Дичко подарувала шанувальникам творчого доробку художниці балет «Катерина Білокур» музично-хореографічну розповідь про життя і творчість талановитої авторки. Кожна квітка на картинах Катерини Білокур є живою частинкою природи, відтвореною особистим внутрішнім баченням авторки. Її безмежна любов до квітів та обдарована від природи особистість породжували геніальні полотна, на яких буянням кольорів і витонченими візерунками палахкотить, звучить і живе українська душа.
Бесіда про зорові образи і творчість І. Карабиця
Уважно слухаючи музику, ми можемо створювати в нашій уяві певні зорові образи, пов'язані з якимись життєвими подіями, картинами природи, зразками образотворчого мистецтва. Однак це стосується не всіх музичних творів, оскільки музика може і не викликати ніяких зорових картинок. Зорові уявлення сприяють осмисленню змісту музики лише тоді, коли вони виникають із самої музики і під впливом музики — без надуманості і фантазування.
Як приклад, ми прослухаємо «Прелюдію» українського композитора Івана Карабиця, а також спробуємо віднайти те, що допомогло б спрямувати уяву на створення власного зорового образу.
Пригадаймо, що вам відомо про Івана Карабиця та його творчість.
Де народився композитор ?
Де Іван Карабиць здобув музичну освіту ?
Народився 17 січня 1945 року у грецькій родині в селі Ялта Першотравневого району Донецької області. У ранньому дитинстві разом з батьками виїхав з Ялти. Подальше його життя пройшло в Дзержинську, Артемівську, Києві та гастрольних поїздках.
У 1971 р. закінчив Київську державну консерваторію (тепер Національна музична академія України) за фахом композиція по класу проф. Б.Лятошинського та в 1975 р. аспірантуру під керівництвом М.Скорика.
Творчості Івана Карабиця властивий широкий, багатомірний погляд на світ, прагнення охопити різні сторони буття людини, потяг до поетичного відображення світу.
Прослухаймо його твір „Прелюдія №1”.
Аналіз прослуханого твору
Який характер твору? . Музика мрійлива. Умиротворена , спокійна, тендітна
На які зорові образи надихає вас звучання „Прелюдії”? Відображає процес цвітіння. Красу квітів. Гармонію природи, її красу.
Чи співзвучні картина Катерини Білокур і „Прелюдія” Івана Карабиця?Так
Що сталося б із музикою, якби не існувало візуальних видів мистецтва? Ми б не змогли уявити картину слухаючи музику. Музика не передавала б візуальні образи. Втратила б свою найцікавішу сторону.
Вокально-хорова робота
Поспівка.
Розучіть пісню "Світ шкільний" сл.Т.Демчук муз.І.Тарнавської
Проспівайте пісню під караоке
Висновки уроку :1. Сьогодні ми з’ясували, що музика відтворює зримі образи в образотворчому мистецтві. Різними засобами композитор і художник втілюють один і той самий задум – і глибшим стає сприймання п’єси, якщо ми бачимо перед собою картину, а зміст зрозумілішим.
2. Зв'язок музичного та візуального мистецтва ґрунтується на здатності людини при слуханні музики уявляти живописний образ, а при сприйманні (розгляданні) творів візуального мистецтва — чути відповідну музику.