Понеділок, 07.07.2025, 23:33
Приветствую Вас Гість | RSS
Категории раздела
Звукові казки про музику [0]
Звукові казки про музику
Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Липень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архив записей
Мини-чат
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сайт вчителя музичного мистецтва Ткаченко Олени Миколаївни

На гостини до Коломиї

Сьогодні ми розширимо свої знання про різні жанри української народної пісенної творчості, а саме КОЛОМИЙКИ. 

Коломийка – це українська народна гуцульська пісня типу частівки, це і пісня, і інструментальна п’єса, і танець.

Коли її співають, музиканти зазвичай пританцьовують. Коломийка складається з двох рядків.

Коломийки об’єднуються у «віночки» або «в’язанки». Віночки» укладені імпровізаційно, у вільній послідовності.

Ой скрипочки із липочки, струни з прядевниці,

Як заграю коло стола, чути до полиці.

Казали ми кури пасти за стодолов в просі,

Кури яйця погубили, я дістав по носі.

Розповідь про жанр коломийок.

Коломийки виконують переважно з інструментальним супроводом. Причому спів нерідко поєднується з танцем, тому коломийки можна віднести до вокально-танцювального жанру. Мелодія коломийки, не змінюючи своєї композиції, може мати то сумний, то веселий характер, тому вона однаково добре відображає і трагічні, і веселі миті народного життя. Поєднання пісенної основи з хореографією надає коломийкам ще більшої жвавості, своєрідної життєвої динамічності й енергії.

Музика має свої особливості: загострений синкопований ритм, частіше — швидкий темп, дводольний розмір, своєрідну метроритмічну формулу яка весь час повторюється. Вона є майже незмінною для всіх коломийок.

У народному побуті жартівливо-танцювальні коломийки часто зіставлялися з ліричними, стриманими в русі заспівами. Доречним прикладом є укр.. народна пісня «Верховино, світку ти наш".

 

-Який характер танцю? (жвавий, енергійний, запальний)

На кожному весіллі, яке справляли на Західній Україні, можна було почути коломийки. Виконував їх народний інструментальний ансамбль, у складі якого були скрипки, басолі (бас), бубон, цимбали. Такий ансамбль отримав назву троїсті музики

Розповідь про троїстих музик

Народні пісні й награвання — улюблений вид музичної творчості українського народу.

У давнину виконавцями народних пісень і танцювальних мелодій були прості люди, які не тільки співали, але й виконували різні мелодії на музичних інструментах. Це були невеликі групи музикантів у складі трьох виконавців – скрипаля, цимбаліста і бубняра. Такі групи музикантів називали троїстими музиками.

Послухайте легенду про троїстих музик.

ТРОЇСТІ МУЗИКИ

Три легені — скрипаль, цимбаліст і сопілкар — закохалися в одну й ту саму дівчину. Обираючи собі нареченого, вона запропонувала позмагатися у грі на музичних інструментах: чиє виконання народ визнає найліпшим, — за того дівчина і вийде заміж.

Кожний із парубків грав найулюбленішу мелодію. Та виконання виявилося таким майстерним, що жоден не здобув перемогу. Тоді дівчина попросила, щоб юнаки зіграли одну й ту саму пісню. Однак і цього разу не розсудили найкращого…Не залишилося нічого іншого, як зіграти разом, утрьох. Так народилася нечувана донині чарівна музика. Усі вирішили, що не варто розлучати легенів. Музику ту назвали троїстою,а музикантів — троїстими.

Саме у виконанні ансамблю троїстих музик ви послухали коломийку "Верховино, світку ти наш". З плином часу до трьох інструментів додалися й інші: барабан, бубон, акордеон, баян і т.д.

Фізкультхвилинка 

Вокально-хорова робота

Розучування розспівки

   ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

-Які види творчості поєднує коломийка? (вокал, хореографі., інструментальну музику)

-Схарактеризуйте  коломийки, які слухали на уроці.

Темп                  повільний, помірний, швидкий (були всі: у «Верховині, світку ти наш» – повільний, який переходить у швидкий, решта коломийок - швидкий)

Лад                              мажор, мінор (були всі: у «Верховині, світку ти наш» заспів у мінорі, приспів – у мажорі; решта коломийок – у мажорі)

Динаміка            тихо, гучно (були всі)

Регістр               високий, низький, середній (були всі)

      ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Отже, сьогодні на уроці ми познайомились сьогодні з жанром коломийок...

Так називають жартівливо-танцювальні пісні, назва яких походить від міста Коломия. А також дізналися про  найпоширеніший тип українського народного інструментального ансамблю – троїстими музиками