Понеділок, 07.07.2025, 16:58
Приветствую Вас Гість | RSS
Категории раздела
Звукові казки про музику [0]
Звукові казки про музику
Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Липень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архив записей
Мини-чат
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сайт вчителя музичного мистецтва Ткаченко Олени Миколаївни

Парад маршів

На попередніх уроках ми ознайомились із «музичним китом» — маршем — і дізналися дещо про його характер: енергійний, мужній, героїчний. А чи весь час він зберігає такі риси? Про це ми дізнаємося сьогодні.

Переважну частину маршової музики складають воєнні марші: похідні, парадні, стройові, зустрічні, фанфарні, прощальні...Також є марші святкові, спортивні, дитячі, весільні, концертні, траурні тощо. Маршова музика дуже різноманітна.І кожний марш застосовується відповідно до свого призначення.

Слухання музики Учитель. Отже, наша подорож країною Маршів триває. Разом із «китом» ми потрапили на футбольне поле. Але футболісти скаржаться, що бракує музики, аби підбадьорити їх і налаштувати на перемогу.

Гра «Композитор»

1)Яку б музику ви створили, щоб надихнути футболістів перед початком матчу? (Енергійну, завзяту)

2)Послухайте «Футбольний марш», що написав радянський композитор Матвій Блантер. Чи такою ви уявляли музику для футболістів?

3)      Який характер музики ви відчули? (бадьорий)

4)      Чи налаштовує він на перемогу?

5)      Як футболісти виходять на поле: крокуючи чи біжучи?

Гра «Футбол»

6)Послухайте музику ще раз та уявіть себе спочатку футболістом, який вибігає на поле, а потім вболівальником, що вітає спортсменів.

 Виконайте як «футболіст» легкий біг на місті, а «вболівальник» - плескання пульсу маршу.

Повторне слухання «Футбольного маршу» М. Блантера

Наприклад, російський композитор Матвій Блантер написав «Футбольний марш». Він часто лунає на стадіонах перед початком футбольних матчів.

А німецький композитор Фелікс Мендельсон є автором славетного «Весільного маршу», який супроводжує церемонію одруження в багатьох країнах світу. Однак, незважаючи на різноманітність, усі марші схожі. Адже будь-якому з них властива маршовість.

Цікава історія ще одного маршу, який створив Фелікс Мендельсон.

Матвій Блантер (1903-1990) - російський композитор-пісняр. Він народився у м. Почеп, що тоді належало до Чернігівської губернії. Мама хлопчика була актрисою і змалку прищепила йому любов до музики. Тож у 13 років Матвій втупив до Курського музичного училища, де навчався гри на фортепіано і скрипці. М. Блантер - автор понад 2 тисяч пісень, багато з яких завоювали всенародну любов: лірична пісня «Катюша», «Футбольний марш» та інші.

-Пригадайте: який твір Ф. Мендельсона ми слухали?

Так, це була «Пісня без слів» — ліричний музичний твір, пісня, що без слів розповіла нам про співучий світ ніжних, мрійливих почуттів.

Історія весільного маршу, без якого не обходиться сьогодні жодне весілля, цікава тим, що спочатку твір не замислювався як весільний. Справа в тому, що вперше цей марш пролунав 1843 року на прем’єрі вистави Вільяма Шекспіра «Сон літньої ночі». І музику до цієї відомій п’єсі написав саме Ф. Мендельсон. А на весіллі цей марш пролунав уперше значно пізніше: під час одруження принца Пруссії Фрідріха Вільгельма IV та англійської принцеси Вікторії, яка дуже захоплювалася музикою і сама обрала цю мелодію для церемонії.Відтоді марш, під який королівські молодята вийшли з церкви, використовують саме як весільну мелодію.

•        Послухайте «Весільний марш» Ф. Мендельсона.

Які враження у вас викликає ця музика? (Святковий, урочистий)

Слухання твору Ф. Мендельсона «Весільний марш»

Отже, попри те, що марші мають різні настрої та різне призначення, об’єд¬нує їх одна загальна властивість — маршовість.

Маршовість — поєднання характерних ознак маршу: чіткості, енергій¬ності, ритмічності.

Вокально-хорова робота

«Музичний кит» — наш господар, до якого ми потрапили в гості, надіслав нам подарунок — пісню А. Житкевича «Семеро гномів» (с. 132— 133 підручника).

•        Послухайте цей твір. Чи можна знайти в цій пісні пісенний, маршовий чи танцювальний характер?

Розучимо пісню А. Житкевича «Семеро гномів»  (розучування, виконання різних куплетів пісні у відповідно пісенному, танцювальному та маршовому характері)

Виконаємо пісню під караоке

Продовження розучування української стрілецької пісні «Гей, там на горі Січ іде»

Співайте пісню під караоке

 

 

         ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

•        Яким маршем починають футбольне змагання?

•        Хто створив «Весільний марш»?

•        Чим різняться ці марші? Футбольний – бойовий, енергійний. Весыльний – урочистий, пишний