Світ вокальної музики надзвичайно різноманітний і безмежний. Якщо зібрати всі авторські пісні, романси, хори та додати пісні, створені кожним народом за всю історію свого існування, то вийде, мабуть, нескінченна мелодія.
Вокальні твори виконують по-різному. Народні пісні співають у народній манері — невимушено, розлого і гучно під супровід народних інструментів або без супроводу (а капела). Сучасна популярна пісня зазвичай звучить під фонограму. Це — естрадна манера виконання, основною рисою якої є легкість і доступність у сприйнятті слухачами. В оперному театрі, концертному залі та філармонії звучить академічна музика, якій притаманна академічна манера співу.
Ви вже знаєте, що вокалістів розрізняють не тільки залежно від типу музики, яку вони виконують. Вам легко впізнати (навіть із заплющеними очима) голос мами або тата, голос найкращого друга. Отже, голос людини, як і музичний інструмент, має власний неповторний тембр. Характеризуючи тембр голосу, особливо співацького, часто вживають слова «мелодійний», «приємний», «металічний», «глухий», «м’який» тощо.
Проведімо експеримент. Візьміть найнижчий звук, який зможете заспівати, а тоді — найвищий. Це ваш діапазон. Як і музичні інструменти, голос людини має власний діапазон. Ви помічали, що голоси хлопчиків та дівчаток схожі? Це дитячі голоси. Коли підростете, ваш тембр голосу зміниться і стане дорослим — чоловічим або жіночим.
Основою класифікації співацьких голосів є висота. Серед чоловічих голосів розрізняють бас (низький), баритон (середній), тенор (високий), серед жіночих — контраЛьто (низький), мецо-сопрано (середній), сопрано (високий). Дитячі голоси поділяють на альт (низький) та дискант (високий).
Музичний словничок
Пригадайте! Співаком або вокалістом називають людину, яка займається співом. Сольний спів — це виконання пісні однією людиною.
Демонстрація картини Рафаеля «Сикстинська Мадонна»
Вона вже давно стала шедевром світового мистецтва. Відомий німецький поет Й.В. Гете висловився так: «Якби її творець не написав більше нічого, вона все одно забезпечила б йому безсмертя».
Чи «звучать» твори образотворчого мистецтва? Так. Музика, породжена уявою кожного з нас під час перегляду картини, допоможе заглибитися в зображений сюжет, збагатити його в нашому сприйнятті.
Рафаеля Санті, наприклад, сучасники називали «божественним Санті». Славнозвісний майстер, італійський художник та архітектор епохи Відродження, Рафаель прожив лише 37 років, однак його коротке життя було щасливим. Відомий автопортрет художника був написаний у 1506 р., коли Рафаелю було 23 роки. В його обличчі можна розгледіти душевну рівновагу та рішучість. Його «Сікстінська Мадонна» по праву визнана вершиною творіння великого живописця. Образ Мадонни, жінки-матері, втілений художником у різних його творах, є поєднанням ніжності та доброти з величчю, що переростає в гімн материнству. На картині «Сікстинська мадонна» перед нами постає прекрасна молода жінка з дитиною-Богом на руках, їх оточують постаті святих Сікста, Варвари та янголят. Мадонна йде хмарами назустріч долі. Мадонна сходить з небес, на парапет спираються чудесні янголи. Рафаель зупинив вічний рух матері, яка віддає в жертву свого сина в ім'я майбутнього - символ красоти та жертви материнської любові. В очах її надзвичайна доброта, ніжність, але й смуток і тривога, бо заради щастя людей вона має віддати найдорожче — свого сина. Почуття материнської любові виражене на картині майстра пронизливо гостро та гармонійно, з величезною художньою Ця видатна картина отримала назву за ім'ям монастиря, для якого був написаний цей алтарний образ. Послухайте уривок з вірша великого російського поета 19 століття Михайла Лермонтова:
Когда Рафаєль вдохновенный
Пречистой Девы лик священный
Святою кистью окончал,
Своим искусством восхищенный
Он пред картиною упал.
Вдивляючись у картину, спробуємо уявити почуття, які охоплювали її автора під час створення образу Богоматері, а також уявити музику, яка могла б так само натхненно відтворити цей образ. Музику до образу Мадонни написав видатний австрійський композитор Франц Шуберт. Цей вокальний твір називається «Ave Maria» («Вітаю тебе, Маріє»). Це – привітання архангела Гавриїла Діві Марії при Благовіщенні. Це надзвичайно світлий, ліричний і піднесений гімн на честь Діви Марії - жінки-матері, яка дарує нове життя. Композитор вклав у твір таку щирість, сердечність і любов, що «Аве Марія» хвилює людей і тепер, майже через 200 років після написання. Музика цього твору наче священна ікона. Пісня Франца Шуберта «Аве Марія», сповнена великої внутрішньої сили, також є звеличенням материнської доброти та любові. Звернімо увагу на ніжне та водночас урочисто-схвильоване звучання мелодії.
Ця картина звучить світло й піднесено. Вона промовляє чудовим і неповторним голосом матері, яка несе та оберігає свою дитину. Це також молитва матері за свою дитину, прохання до Діви Марії про заступництво.
Ця картина звучить світло й піднесено. Вона промовляє чудовим і неповторним голосом матері, яка несе та оберігає свою дитину. Це також молитва матері за свою дитину, прохання до Діви Марії про заступництво.
Якою музикою можна озвучити цей шедевр образотворчого мистецтва? Якою постає у вашій уяві ця музика? Чи може вона бути яскравою, жвавою, танцювальною чи рішучим маршем? Мабуть, у вашій уяві виникне музика спокійна, задумлива чи сумна, пісенна та мелодійна, оскільки саме через пісенність найкраще можна виразити почуття ніжності, доброти, ліричні та поетичні образи.
Послухаймо цю композицію. .
Музичне сприймання. Дж. Каччіні.
«Ave Maria». Ф. Шуберт. «Ave Maria».
~ Аналіз музичного твору.
-Що допомогла вам зрозуміти музика? (Безмежну любов матері до своєї дитини, прагнення будь-що
врятувати її )
-Під впливом цієї музики ви пригадуєте події зі свого життя, коли вам була необхідна допомога?
(Так, бо ця музика молитва про заступництво до Діви Марії) )
-Чи допомогла вам музика розповісти про любов до матері? (так)
— Розкажіть про тембри голосів, які виконували ці твори.( Серед чоловічих голосів розрізняють бас (низький), баритон (середній), тенор (високий), серед жіночих — контраЛьто (низький), мецо-сопрано (середній), сопрано (високий). Дитячі голоси поділяють на альт (низький) та дискант (високий).
-Про що розповіла вам музика? Розкажіть про ваші враження. (ця музика _ молитва до Діви Марії про заступництво)
-Чи допомогла вам картина зрозуміти музику?(Так)
«Сикстинська Мадонна» — одне з найвідоміших полотен художника, написане на замовлення Папи Юлія II на честь перемоги над французами, які нападали в ті часи на Італію. На картині зображена юна і ніжна Мадонна з маленьким Ісусом, поруч — свята Варвара та Папа Римський Сикст II. Таємна влада матері, яка знає, що повинна віддати свою дитину заради спасіння людства, і досі бентежить наші серця. .
Відомості про авторів музичних творів.
Джуліо Каччіні — італійський композитор і співак XVII століття, теоретик вокального мистецтва. Композитор став автором однієї з перших опер «Еврідіка» (1602) і вважається одним із творців італійського співу бельканто.
Франц Петер Шуберт — австрійський композитор XVIII століття, один з основоположників романтизму в музиці, автор понад тисячі музичних творів, серед яких більш ніж 600 пісень, дев’ять симфоній, велика кількість творів камерної та літургійної музики.
Розучування пісні. «Школярі-школярики». Муз.О.Злотника; сл.Вратарьова
1.На підвіконні в класі квіти
Навпроти Гоголя портрет
А ми блукаємо по світу
Через мережу «Інтернет»
Якби не вчилися у школі
Ніколи б не почули ми
Про теорему Піфагора
І про частинки «не» і «ні»
Пр: Школярі, школярики
Очі як ліхтарики
По законах фізики
Зимно край вікна
Школярі школярики
Очі як ліхтарики
По законах лірики
Цілий рік весна
2. Але найкращий час у школі
Це добре знає кожен клас
Коли співа веселий дзвоник
І на перерву кличе нас
У всіх такі цікаві теми
Про макіяж і Брітні Спірс
І тільки мій рудий Ромео
Про мене знов складає вірш
Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
-Яка музика називається вокальною?
- Кого називають солістом?
- Які ви знаєте манери виконання пісень?
- На які типи поділяють співацькі голоси? Розкажіть про них.
- Який тембр голосу маєте ви?