Понеділок, 07.07.2025, 16:44
Приветствую Вас Гість | RSS
Категории раздела
Звукові казки про музику [0]
Звукові казки про музику
Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Липень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архив записей
Мини-чат
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сайт вчителя музичного мистецтва Ткаченко Олени Миколаївни

Українська симфонічна поема

Нещодавно ми відзначали 75-ту річницю Перемоги у Великій Вітчизняній війні. 

Квіти пам'яті

Квіти — на граніті, на броні.

Сонце усміхається мені.

Поруч з ветеранами стою,

Наче клятву пам'яті даю.

Ветерани в світлій сивині,

А на грудях сяють ордени.

Пам'ять серця...

Пам'ять сивини...

Пам'ять тих, що не прийшли з війни.

Пам'ять — наче квіти на броні...

Сонце усміхається мені.

М. Сингаївський

Сьогодні ми поговоримо про жанр української симфонічної поеми на прикладі симфонічних поем "Дніпро" та "Пісня юнаків". Послухайте ці твори.

 Музичне   сприймання. С. Людкевич. Симфонічна поема «Дніпро»

С.Людкевич. Симфонічна поема «Пісня   юнаків».

 Аналіз музичних творів.

1.      Розкажіть про свої враження після прослухання музичних творів для оркестру.

2.      Про що розповідають ці твори? Як вони пов'язані з війною? (симфонічна поема «Дніпро», яку один радянський музикознавець називає «одним з найцікавіших творів радянської програмової музики»,  розбуджує асоціації не тільки з могутньою українською рікою, але оживлює в уяві картини з української історії, пригадує мимоволі Шевченкові «Гайдамаки», особливо вступ «Ой Дніпре, мій Дніпре, широкий та дужий», що його так геніально виразив у музиці М.Лисенко. У обох поемах втілено героїку  воєнних років)

3.      Розкажіть про засоби виразності музичних творів.

4.      Який із цих творів вас вразив найбільше? Чим саме?

5.      Виконання творчого завдання.

Прослухайте симфонічні поеми ще раз. Візьміть кольорові олівці та створіть на папері образи, які підказала вам музика.

Новий матеріал  для   засвоєння. Бесіда   з   учнями про   жанр   симфонічної   поеми   та   відомості   про   її автора.

Музичний словничок

Симфонічна поема — жанр симфонічної музики, одночастинний твір для симфонічного оркестру з програмою літературного, живописного або (рідше) філософського чи історичного походження.   .

Біографія композитора.

Станіслав Пилипович ЛЮДКЕВИЧ (1879-1979)

Український композитор, музикознавець, фольклорист, педагог. Доктор музикознавства (1908). У його творчому доробку є опери, симфонічні та фортепіанні поеми. У цих творах композитор постає перед нами як митець, який намагається осягнути всі глибини і суперечності життя, віддати належне його трагедійності та водночас залишити за собою право на просте і здорове сприйняття, на сковородинську філософію любові, на соковиту козацьку іронію та м'яку усмішку щасливої людини, закоханої в цей недосконалий світ...

Лауреат державної премії ім. Т. Шевченка (1964), нар. артист СРСР (1969), Герой соціалістичної праці (1979). В 1897 закінчив гімназію в Ярославі, в 1901 – філософський факультет Львівського університету (відділі української та класичної філології). Композицію вивчав самостійно, в 1897-99 консультувався у М. Солтиса, слухав лекції з музично-теоретичних дисциплін у Львівській консерваторії. 1906-08 доповнював музичну освіту у Відні, по композиції у О. Землінського, з теорії музики у Г. Греденера й Г. Адлера, під керівництвом якого написав дисертацію “Дві проблеми розвитку звукозображальності”. Опісля слухав лекції Г. Рімана в Ляйпціґу.
З 1901 працював учителем гімназій у Львові й Перемишлі; видавав (з І. Трушем) журнал “Артистичний вісник” (1905); розшифрував і відредагував понад 1500 пісень, записаних на фонограф О. Роздольським, які 1906-07 видав у двох томах зб. “Галицько-руські народні мелодії”. Людкевич один з організаторів у 1903 р. Вищого музичного інституту ім. М. Лисенка у Львові, 1910-15 – його директор, 1919-39 – викладач теоретичних предметів та інспектор філій інституту в Галичині. До 1938 постійно виступав як диригент хору “Львівський Боян”. 1939-73 – професор і зав. кафедрою історії, теорії та композиції Львівської консерваторії ім. М. Лисенка, 1939-41 – ст.науковий співробітник Львівського філіалу інституту фольклору АН.
Людкевич – один з найвидатніших українських композиторів ХХ ст., у творчості якого поєднуються риси національного музичного стилю з особливостями пізньоромантичного стилю європейської музики. Композитор віддає перевагу суспільно-національним темам, вибираючи для музичної інтерпретації передусім тексти двох найбільших національних поетів – Т. Шевченка й І. Франка, а також О. Олеся, В. Пачовського, П. Карманського й ін. Людкевич творив у різних музичних жанрах, виявляючи схильність до великих оркестрових і вокально-оркестрових форм.   Помер С.П.Людкевич на 101 році життя у вересні 1979 р. у Львові, похований на Личаківському кладовищі.

 Порівняння музичного та літературного жанру поеми.

У літературі поема — це ліро-епічний віршований твір, у якому зображені значні події та яскраві характери (переважно головних героїв), а розповідь про героїв супроводжується розкриттям авторських роздумів та переживань.

Симфонічна поема зазвичай має одну частину, складену за програмою літературного, живописного, філософського   чи   історичного походження. Засновником   цього жанру вважається видатний угорський композитор Ференц Ліст, який написав 13 симфонічних поем.

Поява та розвиток цього жанру тісно пов'язані з ідеєю синтезу   мистецтв, а також ідеєю значення мистецтва   як   важливого виховного та просвітительського   чинника, що   були   поширені в епоху   романтизму.

Симфонічній поемі властивий вільний розвиток музичного матеріалу, що сполучає різні принципи формоутворення,   найчастіше   сонатність   і монотематизм   із   циклічністю   й   варіаційністю. Після Ф. Ліста в цьому жанрі працювали К. Сен-Санс, Б. Сметана,  А. Дворжак,  Р. Штраус,   С. Рахманінов та інші.

Головним жанром воєнних років стала пісня, як створена композиторами, так і народна. Саме композитор Микита Володимирович Богословський один з перших відчув глибоку необхідність у ліриці, коли душевна мелодія, прості від серця слова були потрібні солдатам, які сиділи в окопах на передовій. Мелодію пісні «Тьомная ноч» для фільму «Два бійці»  він склав на вірші Володимира Агатова на одному диханні. Виконувалась пісня актором і співаком Марком Бернесом.

Однією з найпопулярніших і найліричніших пісень у воєнні роки стала пісня «Сіній платочек». Написав її польський композитор Єжи Петербурзький за півгодини у номері московського готелю «Москва»  як милий, скромний вальс, у 1940 році, коли був на гастролях із своїм джаз-оркестром. На завтра поет Яків Галицький написав на музику вірші, а увечері співак  Станіслав Ляндау уперше виконав пісню. А під час війни на фронті цю пісню дуже зворушливо співала Клавдія Шульженко. Льотчики-винищувачі на бортах своїх літаків, артилеристи на гарматах писали «За сіній платочек». Для того, щоб підняти бойовий дух і настрій була створена пісня «Смуглянка» (Муз.Новикова, сл..Шведова). Пісня «Дороги» зявилася у самому кінці війни. Один із ансамблів попросив поета Льва Ошаніна і композитора Анатолія Новікова скласти пісню для нової програми. Все, що можна було написати про війну, здавалося,  уже написано, хіба що про те, як солдати ідуть на фронт. Мелодія пісні сповнена мужньою лірикою. Після закінчення війни композитор Ян Френкель написав музику пісні «Журавлі», до якої потім поет Расул Гамзатов написав вірші.  Разом з поетом вірші складав співак Марк Бернес. «Журавлі»- остання пісня Марка Бернеса, яку він встиг записати смертельно хворим, без репетицій, без дублів. Вона стала його лебединою піснею.

Виконання творчого завдання.

Напишіть або розкажіть про свої враження від прослуханих творів, присвячених війні.

Вокально-хорова робота

 Розспівування. 

 Розучування пісні.

 Виконуємо пісню. «Пісня про Україну» Н.Май

Засміється небо сонячним розмаєм
І нап'ється сонця у саду калина,
І духмяні трави росами заграють,
Заспіває серце пісню про Вкраїну!

Хай воно розкаже світу
Про ранковую зорю,
Про волошки синьоокі у гаю,
Про сорочку-вишиванку,
Що неначе оберіг,
Соловейка, що до ранку
Наспіватися не міг!

І нехай не згасне зіронька ранкова,
Хай твоєї долі вдача не покине,
Будь благословенна, земле калинова,
Найдорожча в світі, рідна Україна!

Ти одна розкажеш світу
Про ранковую зорю,
Про волошки синьоокі у гаю,
Про сорочку-вишиванку,
Що неначе оберіг,
Соловейка, що до ранку
Наспіватися не міг!

Послухайте фонограму пісні. Спробуйте заспівати соло. Уявіть себе в музичній студії та запишіть своє виконання на диктофон.

 Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.

-Розкажіть, про який музичний жанр ми дізналися на уроці. (симфонічну поему)

-Хто написав симфонічні поеми, які ми слухали?( Станіслав Пилипович ЛЮДКЕВИЧ)

-Про що розповіли вам ці твори? (героїку воєнних років)

-Які засоби виразності застосував композитор для створення картин війни за допомогою симфонічного оркестру?

 Домашнє завдання.

Послухайте музичні твори, присвячені війні. Укладіть збірник пісень воєнних років або зберіть репродукції   творів   живопису   цієї   тематики.