Урок№7 у 1 класі Тема : Музична стежина
Мета уроку : Навчальна: узагальнити розуміння учнями ланцюжка «композитор – виконавець - слухач», вокальної та інструментальної музики (хорової та оркестрової),
Виховна: виховувати любов та інтерес до музики.
- виховання відчуття ритму на уроках музики.
Розвиваюча: розвивати вміння розрізняти різні настрої у творах мистецтва;
-виховувати художній смак.
Корекційні завдання:
- корекція дикційно – співацького апарату та фонематичного слуху;
- корекція правильної постави під час співу;
- корекційний розвиток моторних функцій і дихання;
Наочні посібники: малюнок калини, портет В.Верменич.
Музичний матеріал: віночок українських народних творів, В.Верменич «Калинова пісня»
Т. Н. З : магнітофон, дитячі інструменти.
Хід уроку.
I . Організаційна частина. Музичне вітання.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
На минулому уроці ми з вами познайомилися з чарівниками музикантами, які вміють створювати музику. Я нагадаю вам вірш, а ви уважно послухаєте , і мені скажете, чому музиканти названі добрими чаклунами.
1.Робота над віршем «Музиканти чаклуни» (підручник, с.29).
Музиканти- чаклуни !
Вміють створювать вони :
пісню – радісну для свята,
колискову – немовлятам,
танці плавні і веселі –
для палацу і оселі,
марш, з яким ідуть солдати..
Та хіба все розказати !
У музик – майстерні руки,
І сплітають вправно звуки
В диво – музику – вони –
Справжні добрі чаклуни !
- Чому музикантів називають чаклунам? Тому, що вони створюють та виконують різну музику
- Хто пише музику? Хто її виконує? Пише музику – композитор, а виконує – виконавець.
Отже, музикантами називають композиторів, співаків, виконавців на музичних інструментах.
Композитор – це людина, яка створює музику
Виконавець – людина, яка виконує музику
Поясніть, а як музика приходить до нас ?
Так, молодці, дійсно – композитор створює музику, виконавець – виконує, а слухач, тобто ми з Вами її слухаємо.
ІІІ. Оголошення теми уроку. Музична стежина
Композитори, виконавці та інші музиканти створюють музику для слухачів. Сьогодні ми помандруємо музичною стежинкою і дізнаємось, куди вона приведе.
1.Робота в зошиті (с.16). Підручник ст . 30
- Хто пише музику? (Композитор – їжачок.)
- - Хто її виконує? (Виконавці – собачка і гусачок.)
- А хто уважно її слухає? (Слухач – котик.)
- Вкажіть стрілочками по колу, як музика приходить від автора до слухача.
- Розфарбуй, ким буваєш ти: композитором, виконавцем, слухачем.
Отже, музична стежина привела нас до слухача.
Музична стежинка : композитор – виконавець- слухач |
А скажіть, чи жила б музика на світі, як би не було хоча б одного з цього ланцюжка? Ні, адже кожен виконує свою роль, яка однаково важлива для музики. Отже, щоб музика дійшла до нас вона повинна пройти музичною стежинкою : композитор – виконавець- слухач
Отже можемо зробити висновок, що ми являємся одним із елементів музичного ланцюжка, ми з вами хто ? – Так, слухачі
Пригадайте і розкажіть, як потрібно слухати музику ?
2.Бесіда про правила слухання музики.
- Як треба слухати музику: тихо чи гамірно, зосереджено, вдумливо, уважно чи поспіхом?
Запам’ятай! Слухай музику від початку до кінця.
Будь уважним, не відволікайся.
Намагайся зрозуміти, які почуття
виражає музика, про що розповідає.
А зараз ми з вами послухаємо музику, але для початку пригадаємо, як називається музика для співу ? (Вокальною)
Музика для виконання на музичних інструментах ? (Інструментальною)
IV. Слухання музики.
(Для слухання запропоновано віночок українських народних творів у хоровому та інструментальному виконанні).
1.Бесіда на основі прослуханих творів.
Ми з вами зараз прослухаємо музику, одну з них виконує хор, а іншу оркестр.
- Уважно послухайте музику. Спробуйте розрізнити звучання хору й оркестру.
Розгляньте малюнок, хто на ньому зображений ст.31 (Диригент)
- Подумай, хто такий диригент. Яка його роль у музиці?
Диригент керує хором чи оркестром. Він головний і його мають всі слухати. І тільки тоді, коли музиканти і співаки виконують все, що їм говорить диригент, тоді і звучання музики приносить нам задоволення.
Музичний словничок : Диригент – керівник хору чи оркестру.
- Який настрій створює музика? Чим вона тобі сподобалась?
2.Робота в зошиті (с.17).
- Поєднай слова у жовтих прямокутниках зліва з потрібними словами у правій колонці.
Хор співа
Оркестр диригує
Диригент грає
Клас об’єднується в три групи (хористів, музикантів і диригентів)
Роль Незнайки виконує учень або вчитель . Вчитель зачитує речення, які склав незнайко, а учні мають виправити помилки.
1 речення Що робить хор ? (відповідь незнайки – диригує)
2 речення Що робить оркестр ? (відповідь Незнайки – співає)
3 речення Що робить диригент (відповідь Незнайки – грає)
Кожна група має вибрати правильне речення і цим допомогти Незнайці.
Хор-співає, оркестр-грає, диригент – диригує.
3.Виконання раніше розучених поспівок чи пісні хором, а також у супроводі оркестру дитячих інструментів.
- Продовж речення: хор - …, оркестр - …, диригент - …,
4.Фізкультхвилинка.
А зараз ми з вами повторими вивчену пісеньку : «Веселий музикант» Але що потрібно перед співом нам зробити ? Так розспіватися .
Давайте пригадаємо співацьку поставу :
Щоб правильно співати, треба сісти, або встати,
Спинки рівні, як тростинка, руки вниз, чи на колінця
Ось наш світлофор, який підкаже нам, як потрібно підготуватися до співу :
Раз –увага !!!
Два – вдихаймо !!!
Три – співати починаймо!!!
Вчитель нагадує як потрібно вдихати спокійно на повні груди. Але швидко видихувати довгим, або плавним видихом .
Музичний словничок : Розспівка – це вправа для голосу. Розспівування , готує голос для співу .
Спочатку с закритим ротом. Звук на «М» , потім : мі-ме- ма-мо-му на одному звуці.
- . Повторення пісні : «Веселий музикант»
Виконання пісні з рухами, імітуючи гру на музичних інструментах.
Це який твір: інструментальний чи вокальний ?
Розучування : «Калинова пісня» В.Верменича на слова М.Сингаївського.
- Відгадайте загадку і скажіть, яку пісню ми сьогодні вивчимо.
У вінку зеленолистім, у червоному намисті,
Видивляється у воду на свою хорошу вроду. (Калина)
- Що ви можете розповісти про цей кущ?
- Чому люди садять його біля своїх осель?
- Чому калину вважають лікарською рослиною?
1.Виконання пісні вчителем.
- Який настрій створює ця пісня?
- Які почуття вона передає?
2.Розучування пісні за допомогою малюнка у підручнику (с.32)
Погляньте які нотки-калинки: різні чи однакові ? Що нового ви побачили на малюнку ? Так, там з’явився новий знак, який зветься – пауза.
Музичний словничок : Пауза – перерва у музиці. У музиці пауза позначається спеціальними знаками, так, як і нотки, бувають довгі та короткі паузи).
Проплескайте ритмічний малюнок пісні, тут на кожний знак – хлопок. Пауза – розводимо руки в сторону.
- Виконуйте пісню легко та лагідно. Передавайте у співі свої почуття до рідного краю.
- Яка це пісня? (Весела, спокійна, сумна, похмура, жартівлива.)
VI. Підсумок уроку.
- Хто такі виконавці? Як називають великі виконавські колективи?
- Розгляньте малюнки, і поміркуйте, де ви можете поринути у світ музики, як слухач і виконавець ? (Слухачі – на концерті, у цирку). Виконавці – (у колі друзів)
- Як треба слухати музику?