Із приходом весни наближається одне з найбільших християнських свят - Великдень. Цей день прийнято наповнювати добрими справами, світлими думками, радісним співом і взаємними привітаннями : "Христос Воскрес!" - "Воістину Воскрес !" До цього дня господині випікають до свята паску - хліб округлої форми - та розфарбовують яйця - писанки або крашанки. На пасхальному тижні люди ходять в гості одне до одного, дарують паски і фарбовані яйця, співають великодніх пісень.
Давайте пригадаємо що таке соліст ?
- Соліст, це коли музичний твір виконує один виконавець
А що таке ансамбль ? Це коли один музичний твір виконують декілька чоловік (до 10-ти осіб)
Назвіть виконавців, що виконують п'єсу за їхнім складом, на яких інструментах вони грають?
Що ви уявили слухаючи музику ?
Що відбувається на картинах ? Чи співзвучні вони музиці, яка прозвучала ?
Ю.Мацик "Веселе свято"
С.Студинський. "Великдень"
Великдень називається так тому, що в той час, коли Христос родився, сильно світило сонце і стояли такі довгі дні, що теперішніх треба сім зложити докупи, щоб був один тодішній. Тоді, було, як зійде сонце в неділю вранці, то зайде аж у суботу ввечорі. А як жиди розп'яли Христа, дні поменшали. Тепер тільки царські ворота в церкві стоять навстіж сім днів. Ось чому цей день і називається великим.
Символіка писанок:
Слово «Писанка» походить від «писати», тобто прикрашати орнаментом. Яйце з жовтком, що схожий на сонце уважалося символом життя.
Покриваючі фарбами та знаками – символами шкарлупу яйця, люди ніби захищали життя, яке зберігалося всередині, від злих сил.
Жовтий, золотистий, оранжевий кольори писанки впливають на людину подібно до сонячного проміння, дають радісний, світлий настрій. В писанці означають тепло, надію, небесні світила, врожай в господарстві.
Червоний колір на писанках мабуть є найбагатозначнішим. Недаремно в народній мові він зблизився з поняттям красивого, слова "красний" - "гарний" стали взаємовідповідними. Червона барва символізує добро, радість життя, для молодих - надію на щасливий шлюб. Саме червоне яйце є головним символом Воскресіння, жертовності і небесного вогню.
Зелений колір означає весняне пробудження природи, надію на гарний врожай.
Блакитний – небо, повітря, а також здоров'я.
Бурий, коричневий – землю і її приховану життєдайну силу.
Чорний колір - колір ночі, потойбіччя, всього невідомого і таємного. В писанці, будучи тлом, виявляє силу інших кольорів, так само, як в житті темрява дає змогу зрозуміти, що таке світло. Також символізує нескінченність життя людини, продовження буття після смерті.
Багатоколірна писанка є символом родинного щастя, миру, добробуту.
Темні писанки писали на проводи, як вираз поваги до тих, хто відійшов у інший світ.
Що нагадують нам візерунки на писанках?
«сонечко», «безконечник», вода,блискавка, грабельки…
Культ сонця у наших предків був чи не найголовнішим. Після довгої зими на його повернення чекали всі, бо сонце джерело життя на землі. Його урочисто зустрічали, на його честь співали пісні, водили хороводи. У християнстві сонце також стало символом Бога, оскільки Бог – це світло.
Хвилястий орнамент під назвою «безкінечник» - знак однієї з найголовніших стихій - води.
Верба, сосна вважаються символами вічної молодості, здоров’я, росту і безсмертя а також сповіщають про весняне пробудження землі…
Розучіть пісню "Писанка" муз.М.Бурмаки, сл. К.Перелісної