Все збудилось од сну, зустрічає весну...
І розкішна природа Вкраїни
У величній красі вабить погляди всі,
Наче личко вродливе дівчини.
В.Самійленко
Весна – чи не найулюбленіша пора року. Лише згадка про неї пробуджує радість і нові надії. Її прихід відчувають і по-своєму переживають дорослі і діти, тварини і рослини – усе, що є живого на Землі. Не випадково наші пращури у давнину пов’язували з весною і новолітування. Саме в березні вони відзначали Новий рік.
З давніх-давен не було села в Україні, в якому б не зустрічали прихід весни. Як тільки танув сніг і сріблястими струмками збігали води, а левади підсихали під промінням весняного сонця, дітлахи зверталися до своїх неньок:
Благослови, мати,
Весну закликати!
Весну закликати,
Зиму проводжати!
Зимочка в возочку,
Літечко в човночку!
Весна- це час, коли природа прокидається після зимового сну.
Все починає квітнути і зеленіти. Наступає час свіжості і польоту, довгих днів і тепла. Вже скоро нас буде зігрівати ласкаве сонечко і теплий легкий вітерець буде лагідно торкатися наших щічок.
Повторення пісень - веснянок
"Чижику"
Співайте під мінусовку
Повторення веснянки : "А ми просо сіяли"
Раніше люди вірили в сили природи та слова, тому звертались до природніх явищ, стихій і об’єктів у коротких віршах-закличках. Вони вірили, що таким чином зможуть вплинути на погоду, врожайність або ж на саму людину.
Пісні-заклички – короткі пісні, у яких звертаються до природи, довкілля, людини.
Протягом віків сформувався стрункий весняний обряд — закликання весни піснями, хороводами, іграми. Випікалося весняне печиво у вигляді жайворонків, голубків, яких діти розносили по селу, підкидали їх угору і промовляли : «Весна, весна, приходь до нас, красна! На щастя, на здоровя», лунали веснянки.
Весняний цикл календарних свят мав особливе значення, бо пов'язувався з закладанням майбутнього врожаю. Тому люди за допомогою обрядів та ритуальних дій намагалися всіляко прискорити прихід весни, тепла, дощу.
Слухання : Пісня - закличка "Іди,іди дощику"
Слухання : Пісня - закличка "Вийди-вийди сонечко"
Розучування пісні "Вийди,вийди сонечко"
Співайте під плюсовку та мінусовку
Перегляньте хореографічну композицію "Закликання весни"
Українські пісні-ігри є яскравою особливістю народної творчості, що протягом тисячоліть відігравала вагоме значення в житті українців.
Із раннього дитинства поряд із казкою залучали в сім’ї і пісню-гру, яка є одним із найпоширеніших видів дитячого фольклору. У дитячих іграх, як і у колисанках, лічилках, пестушках, взятих від мами, гра розвиває не тільки мовлення, а й силу, спритність, витривалість. Пригадайте, які дитячі пісні- заклички вам відомі?
Прослухайте одну з сучасних обробок пісні «Вийди, вийди, сонечко» яку створила в поєднанні з анімацією сучасна співачка NAVKA (Марина Тимофійчук).
Підтанцьовуйте та підспівуйте !