Середа, 09.07.2025, 04:28
Приветствую Вас Гість | RSS
Категории раздела
Звукові казки про музику [0]
Звукові казки про музику
Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Липень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архив записей
Мини-чат
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сайт вчителя музичного мистецтва Ткаченко Олени Миколаївни

Вишукана Франція

Привітання

 Розспівування 

Розспівка "Тут і там"

Співайте і вивчіть пісеньку разом зі мною "Вітерець" 

1.Через луг пролітав вітерець,
Він мандрує завжди навпростець!
Знає кожну стежину в гаю |
І виспівує пісню свою! | (2)

Приспів:
Ти лети, вітерець,
Через гори і ліси!
Що ти бачив і чув, |
Звідкіля ти прибув, |
Розкажи нам, розкажи! | (2)

2.Побував я в далеких краях,
В полонинах, степах і лісах!
Та такої землі не знайдеш, |
Де родився і де ти живеш! | (2)
Пр:
3.Облетів океани, моря,
Бачив все, чим багата земля!
Та багатства не йди, не шукай, |
Бо багатство твоє - рідний край! | (2)
Вітерець плюсовка

Вітерець мінусовка

Ми з Вами продовжуємо мандрувати країнами Європи і сьогодні ми з Вами помандруємо у Францію. Тема нашого уроку : Вишукана Франція 

Музика чарівної країни Франції сягає фольклорних витоків кельтських і германських племен, які жили в давні часи на її території. Пам’ятки культури, освітні і культурні центри прославили Францію на весь світ.

Далеко за її межами відомі памятки архітектури  :

Собор Паризької богоматері,  

 

університет Сорбонна,

 

Тріумфальна арка,

 

головна вулиця столиці (Єлисейські Поля),

 

найбільший музей світу – Лувр,

Ейфелева вежа

та безліч інших.

У Франції безліч старовинних замків, господарі яких грали на музичних інструментах, слухали мандрівних музикантів, співали... Це було найулюбленіше місце королеви Мелодії та короля Ритма.У давнину величні споруди наповнювалися звуками музики, коли в них відбувалися лицарські турніри, весілля, бенкети, бали. Нині більша частина цих споруд перетворилися на музеї.

- Як же  називалися середньовічні французькі мандрівні музиканти?  (менестрелі)

Перший бал, про який відомо з історії, відбувся саме у Франції в 14 столітті. Відтоді вони набувають неймовірної популярності. Але не всі люди могли на нього потрапити: існували певні правила. Бал мав свої правила, свою послідовність танців і свій етикет, особливі для кожного історичного часу. Обов'язковим для балу був оркестр чи група музик. Танці під фортепіано балом ніхто не вважав. Наприкінці балу завжди була вечеря і дуже часто додаткові розваги: невеликий виступ спеціально запрошених митців чи любителів – співаків та музикантів з числа гостей, живі картини, навіть самодіяльні вистави. Дуже часто для участі в балах готували спеціальні карнавальні костюми, надягали маски, і годі бал перетворювався на бал-карнавал, або бал-маскарад.

Сьогодні вишукані бали — рідкісне явище, а от карнавали набули неабиякої популярності і на батьківщині, і поза її межами. Один з найвідоміших у світі карнавалів проводиться на півдні Франції, у м. Ніцца. Відкриття карнавалу розпочинається з появи короля і вибору королеви. Особливістю цієї щорічної події є те, що король кожного разу інакший:   це може бути король Гастрономії, король Спорту, король Сміху, король Танцю, король Цирку тощо. Найяскравішими миттєвостями карнавалу вважаються «квіткові баталії», за якими можна спостерігати упродовж всього святкування: вулицями міста рухаються величезні барвисті кортежі, схожі на кошики квітів. Французький композитор Каміль Сен-Санс був надзвичайно талановитим митцем і водночас великим жартівником! Він написав твір, який назвав «Карнавал тварин», що отримав велику популярність і часто виконується в концертах. Кожен із 14 номерів сюїти е своєрідним «портретом» якоїсь тварини. Музика різних частин «Карнавалу тварин» часто використовується в кіно  і мультфільмах, рекламі, театральних постановках.

Послухай один iз номерів сюїти і визнач, хто саме зображений в музиці. Які почуття передає музика?

Слухання Каміль Сен-Санс, «Карнавал тварин» («Лебідь»).

-Хто цей граціозний і величний персонаж сюїти? Назвіть його.(Лебідь)

Музика зобразила неквапливий, плавний, граціозний і величний рух. Водночас ми почули в музиці голос води – висхідні та низхідні пасажі віолончелі.

-Які почуття виразила музика? (Музика виразила світлі, замріяні, ліричні почуття).

Отже, п’єсу Каміля Сен-Санса «Лебідь» із сюїти «Карнавал тварин» можна вважати втіленням ліричного образу.

Перегляд хореографічного образу на музику К. Сен-Санса

Хореографічний образ лебедя, створений російською балериною Майєю Плісецькою, відомий на увесь світ.

ПОРТРЕТ КОМПОЗИТОРА

Французький композитор Каміль Сен-Санс був не тільки композитором, а й піаністом, органістом і письменником (він писав вірші та комедії). З раннього віку Сен-Санс чуйно прислухався до звуків природи: дзюрчання струмочка, шелестіння листя, тихого подиху вітру. Усі ці звуки втілилися згодом у його музичних творах.

 Каміль Сен-Санс був не тільки композитором, а й піаністом, органістом і письменником (він писав вірші та комедії). З раннього віку Сен-Санс чуйно прислухався до звуків природи: дзюрчання струмочка, шелестіння листя, тихого подиху вітру. Усі ці звуки втілилися згодом у його музичних творах. Батьки хлопчика – паризькі музиканти – приділяли багато уваги музичним заняттям сина, і він робив великі успіхи. Каміль почав складати музику з п'ятирічного віку, а його перший концерт відбувся, коли юному піаністові ледве виповнилося десять років. Сен-Санс багато подорожував і з величезною цікавістю ставився до музики народів інших країн. Його твори вирізняються яскравістю, близькістю до народно-побутової музики. Жартівлива сюїта «Карнавал тварин», яку композитор ніколи не розцінював серйозно і називав «великою зоологічною фантазією», була написана на приватне замовлення і за життя композитора виконана лише кілька разів у вузькому колі друзів.

 

Видатному австрійському композитору В. Моцарту дуже подобалась музична творчість французького народу. Тож написав на основі однієї з народних пісень власну музику. Це - французька народна пісня «Пастух», що він створив на її тему варіації.

Варіації – це форма музики, яка складається з теми та її видозмінених повторень (варіацій). Принцип побудови варіацій як форми полягає в тому, що одна й та сама музика звучить кілька разів постійно, змінюючись при цьому. Тема у варіаціях піддається як мелодичним, так і ритмічним, динамічним і темповим змінам.

Послухайте  твір  і простежте за розвитком мелодії пісні, її змінами.

Слухання. Вольфганг Амадей Моцарт. Варіації на тему французької пісні «Пастух».

У прослуханому творі ми почули знайомі інтонації французької народної пісні «Пастух». Ви, напевне, помітили відмінність мелодії нового твору від мелодії народної пісні, а також те, що вона прозвучала декілька разів і варіативно змінювалась. Музика Моцарта збагатила знайому нам мелодію, вона стала незвичайна витонченою та барвистою.

-Які зміни в музиці ви помітили?

-У чому вони виражаються?

-У якій формі написаний музичний твір?

-Яка з варіацій звучить каноном?

-Який характер варіації? (Світлий, радісний, мажорний.)

-Яка варіація є ближчою до теми за характером —перша чи остання?

-Чи всі варіації звучать у мажорі?

Композитор нібито  одягає мелодію в різнобарвні наряди, оплітає її гарним мереживом і  виявляючи виразні можливості, закладені у темі.

Допоможи феї Музичній формі визначити музичну форму твору В.-А. Моцарта, який слухали на уроці.(варіаційна)

Обери слова, що характеризують фрагмент сюїти Каміля Сен-Санса «Карнавал тварин», який прослухали.

повільний

стриманий

журливий

швидкий

спокійний

поривчастий

ліричний

веселий

схвильований

енергійний

таємничий

 

радісний

жартівливий

 

сумний

стриманий

 

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Разом із творами Каміля Сен-Санса Вольфганга Амадея Моцарта ми потрапили до Франції, співали та слухали музику, відому за межами цієї держави, адже музична мова зрозуміла всім народам.