Понеділок, 07.07.2025, 19:28
Приветствую Вас Гість | RSS
Категории раздела
Звукові казки про музику [0]
Звукові казки про музику
Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Липень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архив записей
Мини-чат
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сайт вчителя музичного мистецтва Ткаченко Олени Миколаївни

Зустрічаємо літо

Діти, ми з вами продовжуємо зустрічати літо. На літо до нас повертаються журавлі, всі ви їх бачили. І сьогодні ми вивчемо жартівливу укр.. нар. пісню про одного хитрого  журавля, а також прослідкуємо, як композитор використав цю пісню у такому серйозному жанрі як симфонія.

Отже, почнемо з розспівки

Розучуємо пісню

 

Які почуття, настрої переживає людина?

Радість, смуток, безтурботність, щастя, тривога, замріяність, піднесеність, розгніваність.

Як композитору передати душевний світ людини з усіма його складнощами: суперечливими почуттями, думками, що безперервно змінюють одна одну, протирічать одна одній, взаємодіють?

Яку форму обрати композитору для передачі цього світу, на яких думках і почуттях зосередитись?

Саме симфонія краще, ніж інші види музики, здатна передати картину суперечливих почуттів. Ось чому майже всі композитори зверталися до написання симфоній!

Симфонія – це великий музичний твір для симфонічного оркестру, що складається з чотирьох частин, кожна з яких має свою назву та характер. Музична мова симфоній багата, динамічна, яскрава бо виконується різними музичними інструментами симфонічного оркестру. Які ж інструменти симфонічного оркестру ви знаєте? (Скрипка, віолончель, контрабас, флейти, гобої, сопілки, труби і т.д.)

Відомості про симфонію, інструменти симфонічного оркестру

Симфонії виконує симфонічний оркестр, який складається з таких груп:

- струнні інструменти (скрипка, віолончель, альт, контрабас);

- дерев’яні духові інструменти (флейта, гобой, кларнет);

- мідні духові інструменти (валторна, труба, тромбон);

- ударні інструменти (литаври, бубон, тарілки, барабан).

До симфонічної музики зверталися багато композиторів. Започаткував «симфонію» А.Бетховен, але сьогодні ми говоримо про видатного російського композитора П.І.Чайковського. Його музична спадщина дуже велика:  6 симфоній, концерти, балети, опери, романси та інші музичні твори. П.І.Чайковський любив часто гостювати на Україні. Йому подобалося бувати на Сумщині в селі Низи, там є його музей-садиба. Композитор захоплювався мальовничою природою, народними піснями та любив привітних людей. Саме на Україні він написав музику до балету «Лебедине озеро».  Можливо, хтось із вас знає, які ще музичні твори написав П.І.Чайковський? Відповіді дітей: (Балети «Спляча красуня», «Лускунчик»  П.І.Чайковський створив цикл інструментальних п’єс під назвою «Пори року», до кожної п’єси даного циклу є своя назва : вересень, жовтень , листопад, грудень…)

П. Чайковський і Україна

Творча спадщина Чайковського охоплює майже всі музичні жанри, однак чільне місце в ній посідають опера та симфонія. Композитор багато років поспіль проводив літо на лоні української природи – Черкащині, Поділлі, Сумщині; бував у Києві, Харкові, Одесі. Творчість Чайковського тісно пов’язана з Україною. У його творах надзвичайно талановито, по-новому звучать мелодії українських народних пісень.

Дід  Петра Чайковського  , як ми вже  знаємо , був родом з України. Тому мелодії українських народних пісень були так близькі Чайковському  і тому він використав в Другій симфонії українську народну пісню «Журавель» . У своїй музичні творчості Петро Чайковський звертається до народної пісні. Так у Першому концерті для ф-но з оркестром у ІІІ частині композитор використовує всім відому українську народну пісню «Вийди, вийди, Іванку» і дає їй друге життя у своєму  Першому концерті . У фіналі 4-ї симфонії композитор використав російську народну пісню «Во поле берёза стояла» і дав їй нове життя у симфонії

Сьогодні я хочу познайомити вас із Симфонією №2  П.І.Чайковського.

У фіналі (тобто останній частині) цієї симфонії композитор також використав українську народну пісню й подарував їй нове життя. Мелодія цієї пісні в симфонії стала цікавішою, характер її змінювався декілька разів, мелодія набирала іншого забарвлення:  то вона звучала урочисто, завдяки духовим інструментам, то ніжно, лагідно, завдяки струнним.

Слухання музики : П.Чайковський .Фінал ІІ-ої симфонії .

Аналіз прослуханого твору:

 - Чи сподобався музичний твір?

 - Що знайомого відчули у симфонії?

-Який характер прослуханого твору ? (веселий, насмішкуватий)

Який темп прослуханої музики ? (швидкий)

Яку укр.. нар.пісню використав композитор у симфонії ? ("Журавель")

   Другу симфонію Чайковський жартома називав «Журавель». І не випадково : в ній широко використана мелодія цієї української пісні , а також український варіант російської народної пісні «Униз матінкою - Волгою». Чайковський почув їх під час перебування на Україні. Ці мелодії: весела, жартівлива та плавна, лірична , протяжна пронизують музику усього твору. Особливо яскраво  мелодія пісні «Журавель» звучить у фіналі симфонії. 

ПІДСУМКИ УРОКУ

Що таке симфонія ?

Що таке симфонічний оркестр ?

Яку симфонію ми сьогодні слухали ?

Чому ІІ симфонію Чайковський жартома називав «Журавель» ?

Яку пісню ми сьогодні вчили?