Вітаю вас, діти! Перш ніж перейти до теми нашого уроку пригадаємо:
1.Що таке симфонія? (Симфонія – це великий музичний твір для симфонічного оркестру, що містить чотири частини.)
2.У якому темпі повинна виконуватись кожна з чотирьох частин симфонії?
(Кожна з них звучить у різному темпі: 1 частина – у швидкому, друга – у повільному, третя – у помірному і четверта - знову у швидкому).
Сьогодні ми ознайомимося із найвідомішою в світовій музиці симфонією і геніальним композитором, який її написав, а саме із симфонією №40 соль-мінор В.А.Моцарта.
Відомості про творчість В. А. Моцарта
Творчість Вольфганга Амадея Моцарта багатогранна, спроможна викликати яскраві враження та глибокі почуття. Напевне, немає людини, яка б не знала про нього чи не чула його музики. Хто ж він такий? В історії музики час від часу, ніби яскраві зірки на небосхилі, з’являлися надзвичайні музиканти. Зовсім ще маленькими дітьми, вони давали сольні концерти та вражали слухачів силою свого музичного таланту. Називали таких маленьких музикантів чудо-дітьми (вундеркіндами). Таким вундеркіндом був і Моцарт. Сучасники називали Моцарта «богом музики». На жаль, прожив він дуже мало, однак фантастично багато встиг створити цей геній за тридцять шість років. Його творчу спадщину складають понад шістсот творів. Вольфганг Амадей Моцарт народився у старовинному містечку Зальцбург в родині талановитого музиканта, композитора і педагога Леопольда Моцарта. Вольфганг був сьомою дитиною у сім’ї. Якось до Моцартів завітав у гості друг. Чотирирічний Вольфганг у цей час сидів за столом, тримаючи в руках перо, вмочене разом із пальцями в чорнило. Гість поцікавився, чим займається малий, а той відповів: «Я пишу концерт для клавесина». Коли батько уважніше придивився до записів, ледь не заплакав. Це був не просто набір нот, а справжній повноцінний твір, який так потім і назвали - Концерт для клавесина. Отже, в чотири роки Моцарт створив концерт для клавесина. А вже в 6 років Моцарт дав свій перший концерт. А пізніше, він разом із батьком і сестрою виступав із концертами в різних містах Європи. У 8 років маленький Амадей написав свою першу симфонію. А ми послухаємо сьогодні один із найвідоміших останніх творів Моцарта - Симфонію соль мінор. Своє визнання вона отримала завдяки надзвичайно щирій музиці (адже композитор торкається внутрішнього світу людини), а також зрозумілості його музичної мови широкому колу слухачів.
Слухання: В.А.Моцарт Симфонія №40 соль-мінор
Аналіз прослуханого твору
1.Хто виконує симфонію? (симфонічний оркестр)
2.У якому темпі має звучати перша частина симфонії? (у швидкому)
3.Добери до прослуханої музики слова-характеристики: стрімка, радісна, повільна, мажорна, сумна, мінорна, замріяна, схвильована.
Фізкультхвилинка.
Подивіться мультфільм «Маленький Моцарт»
Якщо вам сподобався мультфільм, ви можете подивитись й інші серії на ютуб-каналі
Вокально-хорова робота.
Розспівування.
Розучимо розспівку
А зараз будемо співати розспівку з рухами
Розучування пісні: Пісня про маленьких звіряток
А зараз виконаємо пісню про маленьких звіряток з рухами :
Виконайте пісню про звіряток самі під музичний супровід
Підсумки уроку.
1.Яку музику ви сьогодні слухали? (В.А.Моцарт Симфонія №40 соль-мінор)
2.Із творчістю якого композитора ви сьогодні ознайомились? (Вольфанга Амадея Моцарта)