Понеділок, 07.07.2025, 22:02
Приветствую Вас Гість | RSS
Категории раздела
Звукові казки про музику [0]
Звукові казки про музику
Вход на сайт
Поиск
Календарь
«  Липень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архив записей
Мини-чат
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сайт вчителя музичного мистецтва Ткаченко Олени Миколаївни

Звучить авторська бардівська пісня

Авторські пісні створюють і виконують самі автори. Виконавцями авторської пісні є співаки-барди. Іноді авторську музику виконують і співаки поп-музики. Синонімом терміна «авторська пісня» в українській мові є співана поезія. Це найдавніший вид творчості, що відомий культурам чи не всіх народів.

Робота з таблицею:

Виражальні засоби

 та характерні риси авторської пісні

 

Текст

Змістове та якісне навантаження — на поетичному тексті; зміст текстів, манера виконання, сценічне обличчя автора і навіть характери героїв глибоко пронизані особистісним началом поета.

 

 

Музика

Наспівність, природність, мелодійність та гармонійна функціональність музичного матеріалу.

 

 

Виконання

Камерність виконання; автор за допомогою своєї творчості наче веде довірливу розмову з аудиторією, викликає на відвертість у дружній атмосфері взаємо розуміння і довіри.

 

Настрій

 виконання

Настрій довірливого спілкування, пісня — звернення до людей, спроба донести своє сприйняття світу до свідомості слухача; пісня адресована і звернена до однодумців автора, хто не чекає просто розваги, а шукає, перш за все, духовного розуміння. Саме тому творчість автора (і барда в тому числі) невід’ємна від аудиторії та її настрою.

 

Авторська пісня здатна об’єднати навколо себе широке коло небайдужих до життя і суспільства людей.

Музичний словничок

Авторська пісня - умовна назва музичного твору, автором тексту і  виконавцем якого є одна й та сама людина.

Історія розвитку авторської пісні

Попередником авторської пісні можна вважати міський романс та пісенні мініатюри А. Вертинського. Широку популярність здобула авторська пісня в середині 1950-х років, коли з’явилися записи на магнітофонній плівці. У той час відомими стають пісні Б. Окуджави, Ю. Візбора і Н. Матвєєва. Пізніше, у 1960-х і 1970-х роках, класиками жанру стають В. Висоцький, О. Галич, С. Нікітін, О. Городницький та інші, а в 1980-х і 1990- роках до них додалися М. Щербаков і творчий дует О. Івашенка і Г. Васильєва.

Предтечею сучасної української авторської пісні можна вважати творчість мандрівного філософа, поета-співака Г. Сковороди, пісні якого дратували владу і церкву, зате їх залюбки виконували кобзарі.

«Відлига» середини XX ст. послабила тоталітаризм і дала можливість авторам писати та співати рідною мовою.

Перші твори українською мовою були створені в Києві, десь у середині 1960-х років. Одними із перших зазвучали пісні А. Горчинського, українського композитора, співака і режисера (Київський театр опери, театри Львова, Хмельницького, Тернополя). Серед його пісень — «Росте черешня в мами на городі», «Троянди на пероні», «Зачекайте, літа» та інші.

На початку 1970-х років україномовна авторська пісня з’явилася у Львові у вигляді співаної поезії (В. Морозов), а згодом у Києві вже як власне авторська пісня (І. Жук, В. Шинкарук). У 1988 р. у Львові з’явився театр авторської пісні «Не журись!» (В. Морозов, А. Панчишин, Т. Чубай та інші). На хвилі національного піднесення в Україні 1988-1991 рр. україномовна авторська пісня розквітла на фестивалях «Червона Рута» й «Оберіг».

Музичне сприймання. Фрагменти композицій: А. Горчинський. «Троянди на пероні» 

В. Морозов.  «Біла квітко».

B.    Висоцький. «Песня о друге».

C.Нікітін. «Под  музику  Вивальди»

      Аналіз музичних творів.

1.  Які особливості авторської пісні було відчутно у творах?

2.  Назвіть засоби музичної виразності кожного твору.

3. Розкажіть про зміст та характер авторських пісень.

4. Які особливості авторського стилю вам вдалося розпізнати у прослуханих піснях?

5. Які пісні вам сподобалися?  Обгрунтуйте свій вибір.

      Новий матеріал для засвоєння. Знайомство із творчістю виконавців авторської пісні.

Віктор Морозов — український поп - і рок-співак та гітарист, музичний продюсер, теле- і радіоведучий, перекладач (наприклад, перекладав роман про Гаррі Поттера). Лауреат фестивалю «Червона рута» (Чернівці, 1989 p., Перша премія в жанрі авторської пісні). На початку 1970-х років — перший в Україні виконавець авторської пісні та співаної поезії українською мовою. У Львові В. Морозов створив біг-бітову групу «Quo vadis» і рок-гурт «Арніка», був солістом ВІА «Ватра» і поп-гурту «Смерічка». Від 1988 р. — один із засновників, а згодом — незмінний мистецький керівник львівського театру-кабаре «Не журись!». На початку 1990-х років започаткував музично - акустичний проект «Четвертий кут». Відтоді активно концертує разом із гуртами «Четвертий кут» і «Мертвий півень» та сольними програмами в Україні та за кордоном.

Володимир Висоцький - видатний радянський актор, співак і поет (бард), класик жанру авторської пісні. Написав близько 700 пісень і віршів, з великим успіхом гастролював у СРСР і за кордоном. У поезії

В. Висоцького на межі 1960-х — 1970-х років особливо виділяються зразки сповідальної, любовної лірики («Пам’ятник», «Я не люблю» та інші), а також твори, пов’язані з філософськими, «гамлетівськими» мотивами, військові балади.

В. Висоцький особливо прославився виконанням своїх авторських пісень під акустичну гітару. У роки суворої цензури він порушував цілу низку заборонених тем, від чого і сам часто був під забороною.

Сергій Нікітін - російський композитор, автор і виконавець пісень. Музика С. Нікітіна звучить у багатьох фільмах («Москва сльозам не вірить», «Іронія долі, або з легким паром», «Старий Новий рік» та інших) і театральних постановках.

Заспіваємо разом пісню Т. Петриненка «Господи, помилуй нас».

Розучування пісні  «Господи, помилуй нас» (слова і музика Т. Петр иненка).

1Навіть на останнім рубежі 

промінь віри в нас ще не погас,

Боже, Україну збережи,

Господи, помилуй нас.

Нам свою всемилість покажи

правдою повсюди й повсякчас,

Боже, Україну збережи,

Господи, помилуй нас.

Пр: Помилуй Господи,

помилуй Господи,

Господи помилуй нас. 2

2В наших грудях кулі і ножі,

Нас розп’ято й знищено не раз,

Боже, Україну збережи,

Господи, помилуй нас.

І з колін піднятись поможи

І благослови у добрий час

Боже, Україну збережи,

Господи, помилуй нас.

Пр: (2)

3Наші душі нидіють в іржі,

Але промінь віри не погас,

Боже, Україну збережи,

Господи, помилуй нас.

Грішні діти – діти не чужі,

Отче наш, почуй їх щирий глас,

Боже, Україну збережи,

Господи, помилуй нас.

Співаємо під плюсовку!

 співаємо під мінусовку!